Hlavní obsah

Afghánské radikální hnutí Tálibán ve středu začalo s propouštěním 19 rukojmích z Jižní Koreje, které zadržuje od 19. července. Ráno propustilo tři ženy, po poledni dalších pět lidí. Uvedla to BBC a agentura AFP.

Tálibán již propustil osm jihokorejských rukojmí

Nově osvobození rukojmí jsou čtyři ženy a jeden muž, uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Ráno byly vydány tři Jihokorejky. "Předali nám tři zadržované ženy, jsou s námi. Vezmeme je s sebou a předáme je Mezinárodnímu výboru Červeného kříže," sdělil telefonicky AFP zprostředkovatel jednání Muhammad Zahír.

Podle něj jsou propuštěné ženy v dobrém zdravotním stavu.

Jihokorejky byly přivezeny do vesnice Qala-E-Qazi v centrálním Afghánistánu v jednom autě, na hlavách měly šátky. Novinářům nic nesdělily.

Tálibán dosáhl v jednáních úspěchu

"Možná (Tálibové) nezískali vše, co požadovali, ale dosáhli hodně co do politické kredibility," řekl ředitel bezpečnostních studií Výzkumného ústavu pro Perský záliv Mustafa Alani ve Spojených arabských emirátech.

"Fakt, že Korejci s nimi jednali přímo a víceméně na jejich území (...) je sám o sobě úspěch," dodal.

USA naopak odmítají jakákoliv přímá jednání s extremisty. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Tom Casey v úterý potvrdil, že se na politice Spojených států nenabízet ústupky teroristům nic nemění.

Jižní Korea stáhne své jednotky a misionáře

Na propuštění rukojmí se s Táliby dohodla v úterý jihokorejská delegace. Zástupce Tálibánu v těchto jednáních Karí Muhammad Bašír agentuře Reuters řekl, že únosci během středy propustí pět až osm rukojmí. Zbývající by se podle něj měli dostat na svobodu během dvou až tří dnů.

Jižní Korea výměnou slíbila stáhnout do konce roku své jednotky a zastavit všechny misionářské aktivity v zemi.

Tálibán původně požadoval výměnou za propuštění Korejců svobodu pro své bojovníky vězněné afghánskou vládou, ta však podobný požadavek odmítla.

Radikálové v minulých týdnech zabili dva Jihokorejce, po prvním kole jednání pak dvě ženy propustili.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků