Hlavní obsah
Syřané sledují tank postupující na jihu země (starší obrázek z videa, Sýrie neumožňuje reportérům vstup do země) Foto: Reuters

Sýrie pokračuje v tvrdém postupu proti rebelům v zemi. Čtvrt Bab Amro ve třetím největším syrském městě, miliónovém Homsu, ráno ostřelovaly tanky. Západní předměstí Damašku jsou odříznuta a pokračují razie ve městech na jihu země okolo Dará.

Syřané sledují tank postupující na jihu země (starší obrázek z videa, Sýrie neumožňuje reportérům vstup do země) Foto: Reuters
Syrské tanky ostřelovaly Homs

„Homs se otřásá zvuky explozí granátů vypalovaných z tanků a z těžkých kulometů,“ řekl agentuře Reuters jeden z opozičních aktivistů ve městě. Ve středu začalo ostřelování kolem půl šesté ráno. Po palbě do čtvrti pronikly stovky vojáků. Obyvatelé se vojákům brání, používají lovecké zbraně.

Další svědek uvedl, že bezpečnostní opatření ve městě jsou velmi silná: „Vždy, když jdeme za prací, na mostech potkáme tanky. Město vojáci rozdělili do tří nebo čtyř oblastí a kontrolují každého přicházejícího. Nikdo nemůže odejít. Vidíme tanky s mnoha vojáky, plně vyzbrojené a slyšíme zvuky střelby z těchto oblastí. Nemáme ale žádnou možnost tam vejít a vidět, co se děje nebo pomoci zraněným či dát jim jídlo.“

V Homsu je čtvrť Bab Amro odříznuta už čtyři dny. Odpojena je nejen elektřina a telefony, ale také voda. Docházejí i léky.

Okolí města Dará bylo odříznuto po čtrnáct dní, v nedalekém městě Džasím ležícím severně od Dará se ale v noci konaly demonstrace, i když do města vjely tanky.

Sýrie uvedla, že její armáda zabavila při raziích velké množství zbraní a munice. Zadrženo bylo také 150 motocyklistů, kteří údajně chtěli páchat teroristické útoky. Sýrie označuje protivládní demonstranty za ozbrojené gangy.

Sýrie kvůli tvrdému potlačení protestů přestala usilovat o zvolení za nestálého člena do Rady bezpečnosti. Nahradí ji Kuvajt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků