Hlavní obsah
 

Sulejmáního ostatky dopravili do Íránu v ekonomické třídě, kolem seděli cestující

Írán truchlí za generála Kásima Sulejmáního. Kartonová rakev s jeho ostatky dorazila do Teheránu v pondělí, o den dříve byla letecky přivezena z Iráku. Během cesty nebyla uložena v nákladním prostoru letadla, jak je u přepravy ostatků běžné, ale cestovala s dalšími čtyřmi rakvemi a běžnými pasažéry v ekonomické třídě, uvedl Daily Mail.

 
Sulejmáního ostatky dopravili do Íránu v ekonomické třídě, kolem seděli cestující

Pro kartonové rakve s ostatky mužů bylo vyhrazeno celkem pět řad po čtyřech místech v Airbusu A300-603R společnosti MahanAir.

Po dobu letu navíc na obrazovkách běželo vzpomínkové video na zesnulého generála Sulejmáního.

Rakve byly z Bagdádu letecky převezeny do íránského města Ahváz. Odtud je ještě v neděli čekala cesta do posvátného města Mašhad. Teprve v pondělí se pak dostaly do Teheránu, kde se k ostatkům Sulejmáního pomodlil nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí.

V úterý bude rakev s ostatky Kásima Sulejmáního převezena do jeho rodného města Kermán, kde by měl být pohřben.

V Íránu se konají smuteční pochody a třetím dnem pokračuje státní smutek.

Sulejmáního zabil v pátek v iráckém Bagdádu americký bezpilotní letoun. Smrt jednoho z nejvlivnějších mužů íránského režimu prohloubila už tak velké napětí mezi Teheránem a Washingtonem. Íránští představitelé pohrozili Spojeným státům odvetou. Není jasné, kdy Teherán odvetu podnikne a jakou bude mít podobu, je prý však pravděpodobné, že přijde až po skončení třídenního smutku vyhlášeného v Iráku i Íránu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků