Hlavní obsah

S radikálním hnutím Hamás jednali i čeští členové parlamentní delegace EU vedení Miloslavem Vlčkem, která je na pozorovací misi na Blízkém východě. Se zástupci Hamásu se sešli i bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Setkání iniciovala místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantiniová. Ta setkání s členy Hamásu potvrdila, ačkoli EU zastává zásadu nejednat s Hamásem, který považuje za teroristické hnutí. Členové se s Hamásem sešli za Vlčkovými zády.

S teroristickým hnutím Hamás v Gaze jednali i Kavan a Laštůvka

O setkání českých poradců Vlčka s členy hnutí Hamás informovalo Rádio Česko s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Podle něj měl Kavan o cestu a o setkání s Hamásem zájem "kvůli svým obchodním zájmům". Kavan ale setkání neoznačil za jednání se členy Hamásu ale za setkání s palestinskými poslanci, kde byli poslanci Hamásu, soupeřícího Fatahu i nezávislí. 

Italka svou účast na jednání s Hamásem přiznala České televizi:  "Jsme poslanci, a tak jsme navštívili členy palestinského parlamentu. Byli mezi nimi i zástupci Hamásu." Vlček televizi Nova sdělil, že kromě Morgantiniové se setkání s palestinskými poslanci zúčastnili zástupci Bulharska, Řecka a Turecka.


Miloslav Vlček jednání členů delegace, kteří se sešli s Hamásem, odsoudil. Zdůraznil, že on při něm nebyl. [celá zpráva]

"Distancuji se od chování některých členů delegace. Ani po návratu mne o svém programu neinformovali. Pokud jde o členy českého technického doprovodu, budu celou záležitost řešit po návratu do republiky," uvedl Vlček v tiskové zprávě k flagrantnímu porušení postoje  EU. Kavan a Laštůvka jsou v delegaci jako jeho poradci.

Cesta delegace vzbuzovala od počátku rozpaky, protože někteří delegáti od začátku dávali najevo zájem jednat s Hamásem a rozbíjeli tak jednotnou politiku EU. Cesta nebyla ani konzultovaná s USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků