Hlavní obsah

Ruské ministerstvo obrany ve středu zveřejnilo záběry z úterních útoků na syrskou provincii Idlib, kterou ovládají radikálové. Moskva tak potvrdila, že skutečně zaútočila, jak uvedla exilová organizace SOHR monitorující dění v zemi. Po náletech začaly z Idlibu prchat stovky lidí.

Rusko zveřejnilo záběry z posledního bombardování částí Sýrie

„Čtyři letadla ruské letecké skupiny ze základny Hmejmín v úterý zaútočila na objekty teroristické skupiny Fronta an-Nusra v provincii Idlib,“ uvedlo k náletům ruské ministerstvo obrany. Útoky provedly stroje Suchoj Su-30 a Su-34.

Terčem byla podle něj skladiště mimo obydlené oblasti, kde byly uschovány drony použité teroristy k útokům, a provincie Aleppo a Hamá. Při jednom z nich bylo poškozeno několik ruských letadel.

SOHR tvrdil, že bylo provedeno 30 náletů na 16 oblastí držených vzbouřenci v Idlibu a v horách provincie Latákíja. Vyžádaly si podle něj 13 civilních obětí.

Záběr z náletu na Idlib, který zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

Foto: Reuters

Většina cílů se nacházela v oblasti kontrolované skupinou Haját Tahír aš-Šám, což je bývalá Fronta an-Nusra napojená na al-Káidu. Potvrdila to i sama skupina. Ta zveřejnila přes spřízněnou tiskovou agenturu Step News Agency záběry dýmu stoupajícího nad několika vesnicemi pod její kontrolou. Záběry pořídila civilní obrana Bílé přilby, která působí v rebely ovládaných oblastech.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý označil syrskou provincii Idlib za hnízdo teroristů, které je poslední baštou odpůrců režimu, blokuje mír a ohrožuje ruské vojenské základny. Reagoval na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že útok na Idlib by byl vážnou chybou. Peskov to označil za omezený přístup, který nebere v úvahu komplexní situaci v Sýrii.

Záběr bombardování provincie Idlib, který zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

Foto: Reuters

Syrská armáda umožnila při předchozích ofenzivách odejít radikálům právě do provincie Idlib.

Syrské vedení už uvedlo, že Idlib bude další oblastí, která bude osvobozena z područí teroristů. Spojené státy před útokem varují Damašek i Moskvu. Ta se ale snaží dojednat odchod radikálů a ovládnutí oblasti bez velkého boje. [celá zpráva]

Ve středu a ve čtvrtek obyvatelé některých vesnic ležících jihovýchodně od města Idlib uprchli dále na sever k provincii Aleppo. „Míří na západ od Aleppa k oblasti Afrínu (u hranice s Tureckem),” uvedl v rozhovoru s AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Doplnil, že jde asi o 180 rodin.

Podle SOHR armáda prezidenta Bašára Asada jihovýchodní část provincie Idlib ve čtvrtek ostřelovala, přičemž šest osob zranila.


yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků