Hlavní obsah
Demonstrace na podporu listu Zaman Foto: ČTK/AP

Razie v tureckých novinách míří na odpůrce prezidenta

Turecká policie podnikla v neděli zátah proti médiím blízkým umírněnému islámskému duchovnímu Fethullahovi Gülenovi. Zadržela 24 lidí včetně šéfredaktora vlivného listu Zaman. Prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že cílem policejní razie byla síť lidí usilující o jeho svržení, informují agentury.

Demonstrace na podporu listu Zaman Foto: ČTK/AP
Razie v tureckých novinách míří na odpůrce prezidenta

Podle tureckých médií byly vydány zatykače na 32 lidí a policie zadržela 24 z nich. Jsou mezi nimi také dva bývalí velitelé policie a Hidayet Karaca, šéf celé mediální skupiny. „Toto je pro Turecko ostudná podívaná,” řekl Karaca před svým zadržením.

Policie z istanbulské redakce Zamanu odvedla šéfredaktora Ekrema Dumanliho. „Ať se bojí ti, kdo udělali něco nezákonného,” řekl. „My se nebojíme,” prohlásil Dumanli. „Svobodu slova nelze umlčet,” křičelo několik stovek lidí shromážděných před budovou.

Gülen, který v současnosti žije ve Spojených státech, patřil mezi Erdoganovy spojence. Rozkmotřili se ale před rokem, když začalo vyšetřování korupce, jež se dotklo lidí z nejužších kruhů kolem Erdogana. Erdogan v prvních letech u moci využíval Gülenova vlivu v justičních a policejních kruzích, aby omezil moc armády, která od roku 1960 svrhla čtyři vládní kabinety. Erdogan, který svoji pozici letos v létě posílil přesunem z pozice premiéra do funkce prezidenta, obviňuje Gülena, že se v Turecku prostřednictvím svých příznivců v justici, policii a dalších státních institucích snaží vytvořit „paralelní struktury” a odstavit ho od vlády. Gülen tato obvinění odmítá.

Zátah proti mediální skupině Samanyolu  a listu Zaman, který patří v Turecku k nejprodávanějším, znamená další eskalaci sporu mezi současným tureckým prezidentem a Gülenem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků