Hlavní obsah
Uprchlíci u Aleppa na snímku syrské státní agentury SANA Foto: SANA/Handout, Reuters

Postup armády v Aleppu připravil o domov až 16 000 lidí

Postup syrských vládních sil proti pozicím povstalců ve východním Aleppu vyhnal od víkendu z domovů až 16 000 lidí. V úterý to oznámil ředitel humanitární pomoci OSN v zemi Stephen O'Brien. Varoval, že uprchlíků bude s tažením proti dalším čtvrtím v nastávajících dnech přibývat.

Uprchlíci u Aleppa na snímku syrské státní agentury SANA Foto: SANA/Handout, Reuters
Postup armády v Aleppu připravil o domov až 16 000 lidí

O'Brien řekl, že má „extrémní obavy o osud civilistů“ a jejich situaci nazval podle BBC „hluboce alarmující a hrůznou“.

Intenzivní boje a nevybíravé bombardování ze strany vládního letectva jsou podle něj příčinou úmrtí mnoha civilistů. „Nezůstaly žádné fungující nemocnice a oficiální zásoby potravin jsou prakticky pryč,“ upozornil dále O'Brien.

„Situace je velice zlá. Panuje intenzivní strach z kolektivního vyhlazení,“ potvrdil agentuře Reuters jeden z místních zdravotníků. Armádní zdroj dokonce uvedl, že domovy opustilo až 20 000 lidí, napsala ČTK.

Jak ale vytkl O'Brien, smrtelné nebezpečí nehrozí jen obyvatelům východních čtvrtí, ale také těch na západě, které kontroluje vláda a jež jsou pod palbou povstalců.

Vládní síly dobyly v pondělí také čtvrť Hajdaríja.

Foto: SANA/Handout, Reuters

Vojsko a provládní milice podporované Íránem a silami Hizballáhu od víkendu dobyly více než třetinu východních držav povstalců. V pondělí padly severní čtvrtě Hajdaríja a Sachúr. [celá zpráva]

Rebelové ovládli východ města před čtyřmi lety. V jeho čtvrtích žilo okolo 275 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků