Hlavní obsah

Íránští představitelé po čtvrteční návštěvě iráckého premiéra Núrího Málikího zdůraznili, že jediným prostředkem k dosažení bezpečnosti v Iráku je odchod vojáků USA ze země. Írán také popřel obvinění Spojených států, že vyzbrojuje irácké povstalce.

Podle Íránu bude Irák bezpečný až po odchodu USA

"Írán chce vidět Irák nezávislý, bezpečný, stabilní a rozvíjející se. Myslíme, že odchod okupačních (amerických) sil a konec jejich vměšování v Iráku umožní zajistit bezpečnost a stabilitu v Iráku," řekl íránský viceprezident Parvíz Davúdí ve čtvrtek po Málikího odletu.

Davúdí doplnil, že jeho země plně podporuje Málikího politiku zaměřenou na obnovu bezpečnosti v Iráku.

"Bezpečnost Iráku je naší bezpečností a také bezpečností celého regionu," uvedl.

Málikí ve čtvrtek ukončil dvoudenní návštěvu Íránu, během níž žádal tamní politiky, aby pomohli ukončit vlnu násilí v Iráku. BBC napsala, že mezi oběma zeměmi se s postupem času vytvořila silná pouta a irácký premiér byl v Téheránu vřele přijat. Důležité například je, že jak Irák, tak Írán jsou řízeny šiítskými představiteli a v obou zemích převládá šiítské obyvatelstvo.

Málikí se ve středu setkal s Ahmadínežádem

Málikí se v Íránu mimo jiné také ve středu sešel s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem, schůzka byla podle světových agentur taktéž velmi srdečná.

"Írán a Irák nesou společně těžkou odpovědnost za nastolení míru a bezpečnosti v regionu," citovala Ahmadínežáda agentura IRNA. "Dnes musejí Írán, Irák a všechny země v oblasti bojovat proti terorismu," prohlásil podle ní íránský prezident, který současnou situaci označil za "velmi citlivou".

Podle íránských médií Málikí ocenil pozitivní a konstruktivní názor Íránu na situaci v Iráku, včetně poskytování bezpečnosti a boji proti terorismu.

Podle USA napomáhá Írán iráckým povstalcům

Spojené státy však vytrvale obviňují Írán z podněcování násilností v Iráku vyzbrojováním a výcvikem šíitských milicí pro útoky na americké síly v Iráku. Teherán to ale popírá.

I přes vzájemné obviňování mají USA a Írán podle analytiků společný zájem na ukončení násilí v Iráku. Írán si přeje pokojnou vládu řídící stabilní zemi, zatímco bezpečný Irák by umožnil Spojeným státům stáhnout ze země své vojáky.

Přes četné vzájemné spory se USA a Írán nedávno dohodly na přímých jednáních o bezpečnosti v Iráku. První schůzka velvyslanců obou zemí se uskutečnila 28. května, druhá pak 24. července. Na ní se USA a Írán dohodly na zřízení společného bezpečnostního podvýboru pro zajištění pokroku rozhovorů o obnově bezpečnosti v Iráku.

První schůzka nového podvýboru, v němž jsou i zástupci Iráku, se konala v pondělí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků