Hlavní obsah
Pilulky captagonu Foto: Profimedia.cz

Při dvou zátazích na pašeráky drog se v prosinci podařilo zabavit osm miliónů tablet stimulantu captagon, kterému se přezdívá droga džihádistů, protože ji rádi používají islámští bojovníci. V Egyptě zadrželi v pátek kontejner s pěti milióny tablet, další tři milióny tablet a šest tun marihuany zabavili Řekové na lodi plující ze Sýrie do Libye.

Pilulky captagonu Foto: Profimedia.cz
Osm miliónů tablet drogy džihádistů zabavili ve Středomoří

Loď Noka plavící se pod syrskou vlajkou plula ze syrského přístavu Latákije do města Benghází na východním pobřeží Libye. Řekové plavidlo zadrželi 5. prosince u ostrova Kréta a eskortovali jej do krétské metropole Iráklio. Tam nalezli pod falešnou podlahou drogy schované v osmi kontejnerech mezi vrstvami kávy, koření a pilin.

Řecké úřady zabavily loď i její náklad v odhadované tržní hodnotě sto milionů eur (2,57 miliardy korun). Jedenáctičlenná posádka byla zatčena a v sobotu předstoupí před státního zástupce.

V Egyptě zabavili pět milionů tablet

V Egyptě Generální ředitelství pro kontrolu drog zmařilo v pátek pokus propašovat do země pět milionů tablet captagonu, uvedl server Egypt Today. Získalo informaci, že do země bude dopraven kontejner s drogou, poslaný z nejmenované arabské země, který směřoval přes přístav Dimját (Damietta) do sídla firmy v Gíze. Příslušníci úřadu pohyb kontejneru sledovali a podařilo se jim nejen zabavit náklad ale také zatknout drogové dealery.

Captagon je směs amfetaminu a theofylinu, kterou hojně používali islámští radikálové nejen v Sýrii a v Iráku, ale i v dalších oblastech. Droga po užití snižuje pocity únavy a bolesti a zvyšuje soustředění a agresivitu. Captagon byl pro radikály také zdrojem příjmu.

Sýrie se v důsledku občanské války stala velkým vývozcem i spotřebitelem amfetaminu. Trauma plynoucí z konfliktu podnítilo poptávku a rozklad řádu vytvořil příznivé podmínky pro producenty drog, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků