Hlavní obsah

Hráz obrovské vodní nádrže nedaleko severoiráckého Mosulu je v tak špatném stavu, že její provalení prý hrozí prakticky každým okamžikem. Obrovská vlna, která by se tím uvolnila, by zničila skoro celý Mosul s jeho bezmála dvěma milióny obyvatel. Uvedl to ve středu britský deník The Independent.

Největší irácká přehrada kolabuje, Mosulu hrozí zánik

"Může to prasknout každou chvílí. Potenciál katastrofy je opravdu velký," řekl korespondentovi britského deníku jeden z odborníků, kteří pracují na rekonstrukci hráze. "Jde o časovanou bombu, která jen čeká na výbuch," dodal.

Přehrada, která leží na řece Tigris, byla postavena ještě za Saddáma Husajna mezi lety 1980 a 1984. O jejím zhoršujícím se stavu se ví už dlouhou dobu. Hráz přehrady, která zadržuje osm miliard kubických metrů vody, je totiž postavena na nestabilním podloží, které se pohybuje. Jen pro srovnání, v největší české přehradě Lipno je kolem 300 miliónů kubíků vody.

Přehrada chrání města a vesnice podél Tigrisu před záplavami, které způsobuje především jarní tání sněhu v horách. Nezanedbatelné není ani množství elektřiny, které produkuje tamní vodní elektrárna.

Voda by zničila tři čtvrtiny Mosulu

V případě, že by se hráz skutečně provalila, vznikla by povodňová vlna obrovských rozměrů. Mosulská přehrada je totiž největší nádrží v Iráku a podle odhadů by zničila až 70 procent Mosulu, který je s 1,7 miliónu obyvatel třetí největší metropolí v zemi. Způsobila by také velké škody v celém údolí řeky. Ohrožena by byla například i města Tigrid a Samara.

Na opravách přehrady pracuje jak irácké ministerstvo energetiky, tak američtí inženýři. Podle nich se ale bezpečnost nedá garantovat. Opravy nicméně dále pokračují, aby se "snížila pravděpodobnost selhání".

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků