Nálože v Bagdádu zabily 50 fotbalových fanoušků

BAGDÁD

Nejméně 50 lidí, většinou slavících fotbalových fanoušků, přišlo ve středu vpodvečer v Bagdádu o život při dvou útocích. Jeden se odehrál ve čtvrti Mansúr, druhý na východě hlavního města. Iráčané oslavují vítězství fotbalové reprezentace v semifinále mistrovství Asie.

Při prvním útoku ve čtvrti Mansúr usmrtil výbuch nálože v automobilu zaparkovaném v blízkosti davu fanoušků nejméně 30 osob a 75 lidí zranil. Na východě Bagdádu následně sebevražedný atentátník odpálil vůz u armádního kontrolního stanoviště. Exploze minimálně 20 lidí a dalších 60 zranila. Dva z mrtvých jsou údajně vojáci.

Vítězství fotbalové reprezentace nad Jižní Koreou slavily v metropoli i v dalších městech tisíce fanoušků. Iráčané v malajském Kuala Lumpuru překvapivě zaskočili Koreu a po bezbrankových 90 minutách a prodloužení vyhráli 4:3 na penalty. [celá zpráva]

Ani ne hodinu poté, co irácký brankář chytil rozhodující penaltu, která reprezentaci posunula vůbec poprvé do finále asijského šampionátu, zaplavili ulice měst rozjásaní Iráčané, kteří křičeli a mávali národními vlajkami. Všeobecné veselí doprovázela střelba z pušek, která si podle policie zatím vyžádala jednu oběť a nejméně 17 zraněných.

Násilí provázelo i oslavy nedělního vítězství iráckých fotbalistů nad Vietnamem ve čtvrtfinále, při nichž zemřelo pět lidí.

Irák se ve finále mistrovství Asie, které se hraje v neděli v Jakartě, střetne se Saúdskou Arábií.