Hlavní obsah

Irácký soud vydal v pondělí zatykač na ministra kultury Asada Kamála Hášimího, protože ministr údajně nařídil zavraždit nynějšího poslance Misala Alúsího. Při útoku na Alúsího kolonu v roce 2005 zahynuli dva jeho synové a bodyguard. Alúsí pokus o atentát přežil a následně byl zvolen do parlamentu.

Na iráckého ministra vydali zatykač, prý nařídil atentát

Zatykač byl vydán, protože dva pachatelé atentátu vypověděli, že dostali od Hášimího příkaz Alúsího zlikvidovat. "Svědčili, že plán a příkazy vydal současný ministr kultury," uvedl mluvčí irácké vlády Alí Dabág.

Ministr, který byl i imámem, je prý nyní na útěku a buď se skrývá poblíž ministerstva zahraničí v dobře střežené zóně ve středním Bagdádu, nebo je již v Jordánsku. Nejasné jsou i informace o nočním zátahu, počet zadržených osobních strážců se pohybuje mezi šesti a 42.

Hášímího Irácká islámská strana oznámila, že aféra je umělá a jde o "politiku  proti prominentním sunnitským vůdcům, které má vytlačit z politického dění."

Alúsí je sekulární sunnita, který zastával významnou pozici v někdejším opozičním Iráckém národním kongresu. Po návštěvě Izraele z něj byl ale vyloučen. Terčem atentátu se stal během volební kampaně v únoru 2005. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků