Hlavní obsah

Americký bojový vrtulník OH-58 Kiowa byl pondělí v Iráku sestřelen. Jeho piloty se podařilo zachránit, uvedlo v úterý americké velitelství v Bagdádu. Stroj typu OH-58D Kiowa sestřelili vzbouřenci palbou ze země. Zřítil se jižně od Bagdádu.

Iráčtí vzbouřenci sestřelili další americký vrtulník

Piloty stroje zachránil bitevní vrtulník AH-64 Apache. Vrak helikoptéry zničili sami Američané.

Bojový letoun na něj svrhl dvě laserem naváděné pětisetliberní bomby.  To svědčí o tom, že se vrtulník zřítil v oblasti ovládané povstalci, kam se americké pozemní jednotky nemohou dostat.

Ve středním Iráku podnikají Američané od půlky června rozsáhlé operace s cílem zbavit zázemí sunnitské vzbouřence, kteří páchají atentáty v hlavním městě Bagdádu.

Ztráty vrtulníků narůstají

Ztráty vrtulníků jsou relativně časté. Helikoptéry jsou nasazovány k přímé podpoře bojujících jednotek, takže se dostávají nejčastěji do styku s nepřítelem. Ten vrtulníky ostřeluje i z granátometů a používá proti nim řízené ruční protiletadlové střely.

Vrtulníky jsou také zranitelnější, protože se v oblasti bojů zdržují déle než rychlá trysková letadla používající taktiku udeř a uteč. Letos Američané ztratili přes deset helikoptér.  

Boje v Ramádí

Velké boje za podpory letectva probíhají v okolí Ramádí, kde Američané podle svého tvrzení o víkendu zabili nejméně 23 vzbouřenců.

V sobotu večer napadli americké a irácké vojáky. Zaútočili na ně ze dvou nákladních vozů. Koaliční síly odpověděly a pak až do neděle pronásledovaly prchající rebely za podpory helikoptér. Ty také zničily oba kamiony naplněné zbraněmi, municí a výbušninami.

Střely s přesným naváděním ze stíhacích bombardérů také zničily povstalecký bunkr. Na bojišti pak Američané napočítali 22 mrtvých povstalců, z toho sedm opásaných výbušninami. Dlší rebel byl zabit hned na počátku přestřelky a dva povstalci byli zajati.

Atentát v Kirkúku

Nejméně dva lidé přišli o život a dalších 17 bylo zraněno při úterním atentátu v Kirkúku na severu Iráku. Atentátník v automobilu napěchovaném výbušninami najel do konvoje velitele policie. "Ze dvou zabitých je jedna žena, mezi zraněnými jsou tři děti a pět policistů. Velitel z útoku vyvázl," řekl agentuře AFP plukovník Adnan Abdalláh z místní policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků