Hlavní obsah
Egyptský prezident Abdal Fattah Sísí (vlevo) a saúdskoarabský král Salmán. Dárek musí vrátit, rozhodl soud. Foto: Reuters

Egyptský soud zrušil rozhodnutí prezidenta Abdal Fattáha Sísího o navrácení dvou strategických ostrovů Saúdské Arábii, označil ho za „neústavní”. Prezidentův krok vyvolal v Egyptě rozsáhlé protesty. Podobný verdikt je v zemi ojedinělý, soudy většinou vždy stojí za Sísím, poznamenala agentura AP.

Egyptský prezident Abdal Fattah Sísí (vlevo) a saúdskoarabský král Salmán. Dárek musí vrátit, rozhodl soud. Foto: Reuters
Egyptský soud klepl prezidenta přes prsty, zrušil jeho rozhodnutí darovat Saúdům ostrovy

Rozhodnutí nejspíš může ovlivnit vztahy země se Saúdskou Arábií, která Egyptu v uplynulých letech poskytla pomoc v miliardách dolarů.

Egyptská vláda oznámila navrácení ostrovů Sanafir a Tiran v Tiránské úžině  Středozemního moře Rijádu letos v dubnu. Tvrdila, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. [celá zpráva]

Egypťané v reakci na toto tvrzení zaplnili sociální sítě nejrůznějšími odkazy na staré mapy, které podle nich dokazují, že vlastníkem ostrovů je Egypt.

Možná trasa mostu přes Rudé moře mezi Saúdskou Arábií a Egyptem

Foto: Novinky.cz, Mapy.cz

Židovský stát se ostrovů zmocnil v roce 1967, když Egypt jeho lodím zablokoval Tiranskou úžinu a dal tak Izraeli roznětku k šestidenní válce. Na základě mírové dohody z roku 1979 Izrael ostrovy Egyptu vrátil.

Sísího vláda spolu s loajálními médii dubnové rozhodnutí bránila s tím, že Káhiře přinese ekonomické výhody. Podle soudu je ale realita, že Egypt nad ostrovy po dlouhou dobu vykonává „úplnou a nespornou svrchovanou vládu”.

„Vzhledem k tomu, že Egypt na obranu dvou ostrovů obětoval krev svých synů, jasně to ukazuje, že jsou součástí egyptského území,” uvedl soud ve svém verdiktu. Odevzdání ostrovů Saúdské Arábii by podle něho bylo „hrubým porušením” egyptské ústavy.

Vláda se odvolá

Egyptská vláda oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. „Prostudovali jsme důvody pro verdikt, napadneme ho u vyššího soudu a budeme žádat, aby byl zrušen,” uvedl kabinet.

„Jde o velmi důležitý krok,” uvedl o verdiktu Chálid Alí, prominentní právník zabývající se lidskými právy a bývalý prezidentský kandidát, který spolu s dalšími advokáty Sísího rozhodnutí u soudu napadl.

„Vyzývám egyptskou vládu, aby se řídila rozhodnutím soudu. Jde o půdu našich předků, musíme ji chránit. Tyto ostrovy jsou egyptské a navždy egyptské zůstanou,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků