Hlavní obsah
Irácké vojáky v boji s Islámským státem u Ramádí podporují dobrovolníci. Ilustrační foto Foto: ČTK/AP

Bagdád potvrdil spolupráci s Ruskem, Sýrií a Íránem na boji proti IS

Velitelství irácké armády potvrdilo zpravodajskou a bezpečnostní spolupráci v Bagdádu s Ruskem, Íránem a Sýrií, která má být zaměřena proti Islámskému státu. Uvedla to v neděli agentura Reuters. Ruská média tvrdí, že v Bagdádu již vzniklo „informační středisko”, ve kterém mají působit představitelé generálních štábů všech čtyř zmíněných zemí.

Irácké vojáky v boji s Islámským státem u Ramádí podporují dobrovolníci. Ilustrační foto Foto: ČTK/AP
Bagdád potvrdil spolupráci s Ruskem, Sýrií a Íránem na boji proti IS

Podle nejmenovaných vojenských a diplomatických zdrojů by na základě střediska mohl v případě úspěšné činnosti vzniknout koordinační výbor pro plánování vojenských operací proti Islámskému státu.

O nové struktuře již dříve informovala americká televize Fox News, avšak vzápětí Kreml i iráčtí představitelé tyto zprávy popřeli. "Je velice mnoho zpráv, které neodpovídají skutečnosti," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí v pátek v New Yorku řekl, že ozbrojeným silám jeho země nepomáhají žádní ruští vojenští poradci, připomněl Reuters. Prohlášení iráckého velení zmínilo "rostoucí ruské znepokojení nad přítomností tisíců teroristů z Ruska" v řadách Islámského státu.

Podle ruských médií má být hlavním úkolem bagdádského střediska sběr, zpracování a analýza informací o situaci v oblasti s ohledem na boj proti Islámskému státu. Ve velení středisku se důstojníci ze čtyř států mají střídat po čtvrtletích, začít mají Iráčané.

Rusko posiluje přítomnost v Sýrii

Rusko již výrazně posiluje svou vojenskou přítomnost ve válkou zmítané Sýrii, což znepokojuje některé západní státy. Rusko dodalo Damašku kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, obrněné transportéry a vrtulníky. Tento týden syrská armáda nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Halab. Podle ruských zdrojů je v Sýrii na 1700 ruských specialistů. Moskva také buduje základnu v Latákíji, která je baštou vládnoucích alávitů. Těžké dopravní letouny An-124 údajně už před týdnem dopravily do Sýrie tucet ruských bitevníků Su-25 a tucet bombardérů Su-24; lety ruských bezpilotních letounů vykládají západní média jako průzkum před nasazením ruských letadel do bojů.

Předpokládá se, že situace v Sýrii bude hlavním tématem nadcházející schůzky prezidentů Putina a Baracka Obamy v New Yorku. Obě velmoci sice shodně vystupují proti Islámskému státu, avšak USA odmítají režim Bašára Asada, který Moskva stále podporuje. Obamovi kritici tvrdí, že nerozhodná americká politiká dává Islámskému státu příležitost pro expanzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků