Hlavní obsah

Rezoluci, v níži označil americkou armádu a Ústřední zpravodajskou službu (CIA) za teroristické organizace, přijal v sobotu íránský parlament. Informaci přinesla agentura AP. Podle ní je tento krok vnímán jako odveta za nedávné rozhodnutí amerického Senátu.

Armáda USA jsou teroristi, tvrdí Írán

Ten rezolucí vyzval americké ministerstvo zahraničí, aby zařadil elitní ´íránské islámské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Vrcholní představitelé Spojených států odmítli sobotní rezoluci íránského zákonodárného sboru jakkoli komentovat.

Zasedání přenášené státním rozhlasem

"Agresorská armáda Spojených států a CIA jsou teroristé a rovněž podněcují k terorismu," uvádí se v prohlášení 215 íránských zákonodárců, kteří podepsali rezoluci na zasedání parlamentu přenášeném živě státním rozhlasem.

Íránský parlament své stanovisko odůvodnil tím, že americká armáda a CIA se podílely na svržení atomových bomb v Japonsku za druhé světové války, používaly munici s ochuzeným uranem ve válkách na Balkáně, v Afghánistánu a v Iráku, podporují zabíjení Palestinců izraelskými jednotkami, bombardovaly a zabíjely irácké civilisty a mučily osoby podezřelé z terorismu ve věznicích.

Rezoluce by se mohla stát zákonem

Parlament proto v dokumentu vyzývá vládu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby s americkou armádou a se CIA jednala jako s teroristickými organizacemi. Zatím nezávazná rezoluce by se mohla stát zákonem, pokud by ji ratifikovala Rada dohlížitelů. Bez souhlasu této nejvyšší ústavní rady nemá íránský sněm zákonodárnou kompetenci.

Vztahy mezi Íránem a USA jsou již bez toho napjaté vzhledem k obviněním Washingtonu, že Teherán tajně vyvíjí jadernou bombu a že poskytuje zbraně a výcvik šíitským milicím v sousedním Iráku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků