Hlavní obsah
Příslušník iráckých bezpečnostních sil nasazený proti ISIL. Foto: Stringer/iraq, Reuters

Prvních čtyřicet amerických poradců pomáhá od úterý irácké armádě v Iráku a v Levantě (ISIL). Oznámil to Pentagon. Podle BBC je v zemi už polovina z tří set poradců a expertů, kteří mají Bagdádu pomoci porazit ISIL.

Příslušník iráckých bezpečnostních sil nasazený proti ISIL. Foto: Stringer/iraq, Reuters
Američtí poradci už pomáhají irácké armádě zastavit radikály z ISIL

Zatím irácké armádě pomáhají dva týmy o celkem čtyřiceti lidech. Dalších devadesát Američanů ustaví v Bagdádu společný irácko-americký štáb pro řízení operací.

V následujících dnech do Iráku dorazí další čtyři týmy, každý o čtyřiceti až padesáti lidech, uvedla BBC. Americká letadla budou nad zemí provádět průzkumné lety, aby zjistila, jaká území ISIL ovládá, jaké má síly a kde jsou soustředěny.

Irácký premiér Núrí Málikí s ministrem zahraničních věcí USA Johnem Kerrym v Bagdádu

Foto: Brendan Smialowski/Pool, Reuters

V úterý se bojovalo o ropnou rafinerii u města Bajdží. ISIL oznámil, že ji dobyl, irácké velení to popírá. Irácká armáda proti radikálům nasadila pozemní síly i letectvo.[celá zpráva]

Násilí si v Iráku vyžádalo v červnu životy nejméně 1075 lidí, především civilistů, uvedla OSN. Započítány jsou i hromadné popravy na místech, která dobyl ISIL.

Irák v uplynulých dvou dnech nečekaně navštívil šéf americké diplomacie John Kerry, který jednal s premiérem Núrím Málikím i s představiteli iráckých Kurdů. Ty vyzval, aby se pokusili zachránit celistvost Iráku a poskytli podporu centrální vládě, která se se vzbouřenci snaží bojovat.

Kurdští pešmergové u Tazy jižně od Kirkúku

Foto: Emad Matti, ČTK/AP

Kurdští pešmergové odrazili postup ISIL do oblasti kurdské autonomie a drží i oblasti okolo Kirkúku. Panují ale obavy, že Kurdové sledují především vlastní zájmy – konečně získat a samostatnost. ISIL na ně zřejmě dál neútočí, protože vyznávají stejnou formu islámu.

Kerry vyzval podle BBC i k vytvoření politické strategie a regionální spolupráci vedoucí k porážce ISIL: „Všechny země v regionu se spojí s cílem postavit se ISIL a  vyhnat jej, protože je jednoduše neakceptovatelné, aby teroristická organizace zabírala území a zpochybňovala legitimitu vlád.“

O situaci v Iráku budou ve středu v Bruselu rovněž jednat ministři zahraničí Severoatlantického paktu, mezi nimiž je právě i John Kerry, který do Belgie dorazil v úterý odpoledne rovnou z Iráku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků