"Nemají čas na nekonečné debaty o problémech. Musejí se pohnout vpřed," řekla Riceová hned po příletu na adresu iráckých politiků. Řešit se podle ní musí nejen násilí, ale také dohoda o rozdělení příjmů z ropy, změna ústavy a autonomie pro několik iráckých oblastí. "Chceme jednající strany podpořit, ale také přimět k urychlenému řešení problémů, neboť současnou bezpečnostní situaci nelze trpět," dodala Riceová při proslovu k novinářům.

Transportní letadlo, na jehož palubě byla ministryně i doprovod, přistálo na bagdádském mezinárodním letišti s pětatřicetiminutovým zpožděním kvůli požáru na letišti, který zažehla minometná palba. Letka opancéřovaných  bojových vrtulníků ji pak přepravila do přísně střežené Zelené zóny. Na sobě musela mít šéfka americké diplomacie neprůstřelnou vestu.

Riceová dorazila v době eskalujícího násilí. Minulý týden bylo na území Iráku spácháno vůbec nejvíc pumových atentátů v letošním roce. Podle mluvčího koaličních sil generála Williama Caldwella jsou dokonce nejpočetnější od invaze do Iráku. Generál uvedl, že jsou jasné důkazy, že se v Iráku volně pohybují komanda smrti.

Málíkí proto zahájil další akci proti šíitským komandům smrti, jimž se připisuje nejvíc obětí, podle Američanů se mu však šíitské milice nedaří zvládnout. Stále denně umírá sto lidí následkem útoků.

Násilí pokračovalo i ve čtvrtek. Při pumových atentátech a v přestřelkách v Iráku zahynulo 34 lidí. Od soboty v této zemi přišlo o život 21 amerických vojáků.