"Studenti by se nyní měli prezidenta důrazně ptát, proč jsou na univerzitách liberální a sekulární přednášející," uvedl Ahmadínežád na setkání se studenty. Prezident si postěžoval, že je těžké provést změny íránského školním systému "poznamenaném v posledních 150 letech sekularismem". Dodal ale, že změny již nastaly.

Počátkem roku byly poslány do předčasného důchodu desítky liberálních univerzitních profesorů a učitelů. Loni v listopadu Ahmadínežádova vláda vůbec poprvé jmenovala v Teheránu, do nejstarší univerzity v zemi, duchovního, čímž si vysloužila protesty studentů.

Modelem islámská revoluce

Změny ve vysokém školství jsou v souladu s Ahmadínežádovými sliby v předvolební kampani, že bude více zemi orientovat na islám. Po nástupu do funkce loni v srpnu začal nový prezident vyměňovat pragmatické politiky ve vládě bývalými vojenskými veliteli a nezkušenými náboženskými radikály.

Ahmadínežádovým cílem je oživit fundamentalistické cíle islámské revoluce z roku 1979 vedené zakladatelem současného režimu ajatolláhem Ruholáhem Chomejním. Ten se počátkem 80. let zasloužil o vyloučení stovek liberálních a levicově smýšlejících učitelů i studentů z univerzit.