Vojenské akce Izraele poničily i infrastrukturu v pásmu Gazy, kde únosci od konce června ukrývají izraelského vojáka Gilada Šalita. Terčem náletů se stala i jediná elektrárna v pásmu, jejíž výkon poklesl po náletu na polovinu. [celá zpráva] Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže to komplikuje zásobování vodou. Červený kříž proto do Gazy 31. srpna doručil dalších šest generátorů, celkem jich bylo dodáno 14 během srpna.

Vysoký představitel OSN Jan Egeland, který má na starosti koordinaci humanitární pomoci, již dříve varoval, že Gaza je "časovanou bombou". Rozhodnutí pomoci uvítal, i když tvrdil, že Palestinci potřebují pomoc ve stejné výši jako Libanon. Ten dostane 940 miliónů dolarů. [celá zpráva] Zdůraznil ovšem, že je nutné také pokračovat v mírovém procesu s Izraelem.

Situaci na palestinských územích komplikuje i to, že sem zahraniční pomoc neplyne už od jara, protože ve volbách vyhrálo radikální hnutí Hamás odmítající uznat Izrael. USA i EU mu proto odmítly poskytovat pomoci. Evropa posléze ustoupila, ale prostředky dává přímo potřebným a obchází tak vládu.

Po většinu července a srpna byla navíc Gaza izolovaná, protože Izrael uzavřel hraniční přechody, což brání exportu a importu.