"I o návrhu pozastavit obohacování uranu, který považujeme za nelogický, lze při jednáních diskutovat," řekl Mottakí v Teheránu po jednání se svým protějškem z Mali Moctarem Ouanem. Spojené státy, Francie, Británie, Rusko, Čína a Německo přitom očekávají, že se Írán 22. srpna vyjádří, zda bude souhlasit s tím, že obohacování uranu přeruší. Pokud bude souhlasit, nabízejí mu tyto země spolupráci v ekonomické, a zejména jaderné oblasti.

Mottakí se nechal slyšet, že odpověď Teheránu na nabídku bude novou výzvou k jednáním. "Jsme připraveni jednat o všech součástech nabídky, která zahrnuje pozastavení obohacování," řekl íránský ministr. Dodal, že Írán nevidí žádnou logiku v tom, že by měl tuto aktivitu přerušit, a že je připraven druhé straně svůj postoj k této otázce vysvětlit. Pozastavení obohacování uranu však není pouhou součástí nabídky, ale hlavní podmínkou, za níž jsou západní země ochotny spolupracovat s Teheránem a přerušit jednání o Íránu v Radě bezpečnosti.

Lhůta do 31. srpna

RB OSN dala v rezoluci z 31. července Íránu lhůtu na odpověď do 31. srpna. Jinak bude uvažovat o uvalení ekonomických sankcí na tuto zemi. Mottakí, stejně jako již dříve íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a předseda Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání, vyloučil, že by se Írán obohacování uranu mohl vzdát.