Premiér vzal na sebe dpovědnost za ofenzivu proti Libanonu, která podle něj poškodila dlouhodobě kapacity hnutí Hizballáh, jeho arzenál a jeho důvěryhodnost.

"Žádnou omluvu za válku neplánujeme," řekl Olmert na adresu svých kritiků z řad opozice, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým byla vedena válka proti Hizballáhu. Izrael si vyhrazuje právo odpovědět na jakékoliv porušení příměří, dodal premiér. V pondělním projevu k poslancům také prohlásil, že Izrael bude nadále pronásledovat šíitské hnutí Hizballáh a jeho vůdce "kdykoliv a kdekoliv". "

Rezoluce OSN - diplomatický úspěch

Těm, jejichž očekávání v souvislosti s boji proti Hizballáhu nebyla naplněna, doporučil Olmert trpělivost. Přislíbil zároveň, že učiní veškeré kroky k tomu, aby se unesení izraelští vojáci dostali zpátky domů. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, na jejímž základě dospěly obě strany konfliktu k dohodě o příměří, označil Olmert za "diplomatický úspěch pro Izrael".

Ujistil také, že Izrael "nepřipustí sebemenší útok proti své svrchovanosti" a řekl v narážce na Hizballáh, že stát jako Libanon už "nadále nemůže sloužit jako útočiště pro teroristickou organizaci". "Stát ve státě už neexistuje," řekl Olmert a zdůraznil, že libanonská vláda je odpovědná za všechno, co se děje na jejím území.

"Nejhůře vedená válka"

Po Olmertovi v parlamentu promluvit také vůdce opozice Benjamin Netanjahu, který krátce po ohlášeném příměří řekl, že bude žádat, aby vláda složila účty. Izraelská vláda čelí rostoucí kritice za to, jakým způsobem vedla válku v Libanonu. Premiérovi Olmertovi je vyčítáno zejména to, že o rozšířené ofenzivě do Libanonu rozhodl příliš pozdě a že armáda nedostala dostatek času na účinné zničení pozic Hizballáhu.

Olmert o rozšíření pozemních bojů rozhodl v době, kdy se v Radě bezpečnosti OSN chystalo hlasování o rezoluci, jež pomohla boje ukončit. Pravicový poslanec Juval Steinitz rovnou prohlásil, že operace v Libanonu "byla v celé historii Izraele nejhůř vedená válka". Mnohým politikům se nelíbí, že rezoluce nežádá jasně odzbrojení Hizballáhu, dalším, že konflikt končí pro Izrael nepřesvědčivě, což dělá dojem, že Izrael ve válce prohrál.