Zatím nejznámější se stal způsob, jímž fotografové světových agentur Reuters, AP a AFP zpracovali předminulou neděli bombardování vesnice Káná. Tehdy platila verze, že zahynulo nejméně 50 civilistů (až později se ukázalo, že jich bylo "jen" 28) a mediálním symbolem se stala zaprášená mrtvolka jedné z dětských obětí.

Manipulace s fotkami

Do světa se rozlétly fotografie, jak záchranáři dítě vyprošťují ze sutin a odnášejí do sanitky. Potíž však je, že snímky byly patrně pořízeny v rozmezí desítek minut, že "spěchající záchranář" má jednou rukavice, podruhé nikoli, jednou jde k sanitě od trosek doleva, podruhé doprava, a nápadně často dítě nastrkuje před objektivy. Proizraelští aktivisté proto tvrdí, že mrtvolka byla zcela nepietně zneužita k posílení mediálního efektu, a dokonce i to, že fotografové se na této manipulaci vědomě podíleli.

Podezření, že do skutečného utrpění prožívaného Libanonci, se mísí i pokusy zmanipulovat západní reportéry a tím i mezinárodní veřejnost, podporují i další případy. Např. 22. července Reuters zveřejnil snímek ženy naříkající nad "sutinami svého bytu v domě, který zničil izraelský nálet na jižní Bejrút". Tatáž žena ale stejně vypjatě naříká na fotografii AP z 5. srpna, kdy pláče nad troskami úplně jiného, ale opět "svého" domu.

Trochu moc kouře

Jedním z fotografů pořizujících dotyčné snímka v Káná byl i libanonský fotograf Adnán Hádždž, pracující pro Reuters. Ten přišel v pondělí o práci a agentura pro jistotu z databáze vymazala všech několik set jeho snímků. Nikoli však kvůli Káná, ale kvůli evidentní elektronické manipulaci s jinými fotografiemi. Bloggeři si povšimli, že na jednom z digitálních snímků "zahustil" kouř nad Bejrútem, na dalším zase k raketě odpálené izraelským letounem nad Nabatíjí do snímku nakopíroval ještě další dvě střely. "Nejhorší je, že pitomost tohoto fotografa zdiskredituje tisíce skutečných snímků ukazujících, jak špinavá tato válka je," napsal egyptský editor serveru arabist.net Isandr Amrání. "Proizraelští bloggeři se nejspíš radují, nic to ale nemění na tom, že zabito už bylo 600 až 900 Libanonců, především civilistů."