"Turecko už nebude ve vleku nedokončených projektů," prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan během pokládání základního kamene hráze s tím, že se stavba čtvrté největší elektrárny v zemi táhne již padesát let. "Na projektu budou pracovat také tisíce místních lidí," zdůraznil.

Kritici ale poukazují na nedozírné dopady stavby přehrady, která stojí 45 kilometrů od syrských hranic. Podle starosty Hasankeyfu Abdulvahapa Kusena povede nucené vystěhování obyvatel města k masivní nezaměstnanosti. Tisíce lidí živících se zemědělstvím a turistikou nenajdou uplatnění. "Ani já ani nikdo jiný se do náhradních sídlišť nepřestěhuje. Všichni míříme do velkých měst," varoval starosta.

Také archeologové bijí na poplach. "Stavba zničí na dvě stovky lokalit, které leží v centru Mezopotámie, kolébky evropské civilizace," řekl expert Metin Ahunbay. "Samotný Hasankeyf je téměř učebnicí muslimské kolonizace Anatólie," dodal.

Kauzu Ilisu v současné době projednává také Evropský soud pro lidská práva. Jeho právníci však podle tureckých médií dávají stěžovatelům malé šance na úspěch.