Konflikt se neustále prohlubuje navzdory víkendovým výzvám mezinárodního společenství a zemí G8. Od začátku útoků minulou středu zemřelo už přes 130 Libanonců, jen v neděli si nálety vyžádaly 23 obětí.

Libanon, který se loni vymanil ze syrského vlivu, se pomyslně vrátil do osmdesátých let, kdy byl sužován občanskou válkou i útoky Izraele a jím kryté křesťanské jiholibanonské armády majora Saada Haddáda, která kontrolovala jih země. Izrael se v roce 1982 snažil vypudit z jihu Libanonu Palestince, kteří útočily na Izrael. Velkou roli v následných bojích hrál právě šíitský Hizballáh.

Pondělní nálety

V pondělí bomby dopadaly na druhé největší libanonské město Tripolis na severu země. Nejvíce obětí si vyžádal útok v malém přístavu Abdeh u Tripolisu, šest kilometrů od syrských hranic, kde zemřelo osm vojáků a deset jich bylo zraněno. AFP tvrdí, že vojáci zemřeli při útoku na libanonskou armádní základnu. Není tak jasné, proč Izraelci zabili právě libanonské vojáky, armáda se dosud držela stranou konfliktu, protože s hnutím Hizablláh nemá mnoho společného. 

Lidé ale umírali i jižně od libanonské metropole Bejrút, v níž zahynuly dvě osoby. Izraelský dělový člun se údajně snažil zasáhnout vysílač televizní stanice Hizballáhu Al-Manar, ale cíl nakonec netrefil. Místo vysílače však zasáhl dům, kde zemřeli nejméně čtyři lidé a dalších 10 bylo zraněno.

Krátce poté následoval útok na město Bálbek, kde žije řada zástupců Hizballáhu. Podle libanonské policie však nikdo nebyl zabit ani zraněn. Místní obyvatelé ale tvrdí, že šlo vůbec o největší útok na město během izraelské vojenské operace, která začala ve středu.

Pokračují útoky na Haifu

Rannímu útoku předcházel další útok Hizballáhu na izraelská města. Jeho terčem zřejmě byla i Haifa, kde v neděli při raketovém útoku zahynulo osm lidí.

Toto město je útoky postiženo téměř nejvíce. Původně se předpokládalo, že třetí největší město, které leží asi 30 kilometrů od hranic s Libanonem, zůstane ušetřeno, protože Libanon nemá rakety s tak dlouhým doletem. Bombardování je ale nakonec velmi silné. Pondělní ranní útoky ale cíle nezasáhly, jedna dopadla za město, další minuly vojenské základny.

Zasaženo však bylo ještě vzdálenější město Afula, ležící 50 kilometrů jižně od hranic s Libanonem, a okrajové čtvrti Nazaretu.

Izrael kvůli ostřelování tak vzdálených cílů obvinil Írán, že dodává zbraně šíitskému Hizballáhu, Teherán to však okamžitě popřel, přestože už dříve jeho prezident Ahmadínežád vyzýval k vymazání Izraele z mapy.

Další nálet na palestinské ministerstvo v Gaze

Izraelské stíhací bombardéry F-16 zaútočily za poslední týden už podruhé na budovu ministerstva zahraničí v Gaze a srovnaly se zemí zbytek stavby, vážně poškozené při čtvrtečním náletu. V troskách již nikdo nebyl, přesto se Izrael rozhodl zaútočit, protože ministerstvo vede Mahmúd Zahhár, což je druhý nejvyšší představitel radikálního Hamásu. Při útoku bylo zraněno šest lidí v okolních budovách.