Šéf Bílého domu na Twitteru kritizoval „zabíjení mnoha nevinných civilistů“. „Svět se na ten masakr dívá. Co je jeho účelem, co tím získáte? Přestaňte,“ napsal Trump.

Rusko stojí v syrském konfliktu na straně prezidenta Bašára Asada a Idlib je poslední provincií, která zatím není pod kontrolou vládních vojsk.

Kreml v pátek uvedl, že rebelům v provincii Idlib by ve střelbě na civilisty a na ruské cíle mělo zabránit Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si Moskvě opakovaně stěžoval na Ruskem podporovanou ofenzivu syrské armády v Idlibu, kde boje dosud přinutily na 250 000 lidí opustit své domovy.

Kreml však v pátek dal jasně najevo, že příměří by v první řadě měli dodržovat rebelové.

Otázka Idlibu přispěla k napětí mezi Ruskem a Tureckem, které chce mít v sousedící provincii určitý vliv, napsala agentura Reuters.

Moskva, která je největším spojencem syrské vlády, se loni v září s Tureckem domluvila na vytvoření demilitarizovaného pásma v Idlibu, kde nebudou žádné těžké zbraně ani islámští radikálové. Rusko ale od té doby opakovaně upozornilo na eskalaci napětí v provincii. Provincii Idlib na začátku roku z větší části ovládli islamisté ze skupiny Hajat Tahrír aš-Šám, jejímž jádrem je někdejší Fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu.