Carla Steinhauerová odešla s třemi dětmi do Sýrie v roce 2015 a připojila se k Islámskému státu. Na začátku letošního roku uprchla z posledního území na východě Sýrie, které ještě ovládal IS, a dostala se do syrského tábora kontrolovaného Tureckem. Odtud se nakonec i s pomocí dvojice zaměstnanců německé ambasády v Turecku mohla ve čtvrtek vrátit do Německa. Náklady ve výši 1700 eur (44 000 korun) na let uhradili její příbuzní.

Němci chtěli do Řecka vrátit 7079 běženců, uspěli u šesti

Carla se spojila před Vánocemi se svou matku Josefin přes WhatsApp. Napsala jí: „Ahoj mami. Vím, že toho mám hodně co povědět.”

Vyšlo najevo, že se v Sýrii vdala, vzala si džihádistu. Krátce před Vánocemi bylo místo, kde žila, bombardováno a zemřel její devítiletý syn: „Díkybohu byla jeho smrt rychlá a bezbolestná.” Dcery ve věku sedm a devět let přežily, ale potřebovaly pomoc.

Vláda v Německu chce azylantům zvýšit kapesné

Matka pak chtěla jet do Turecka, mezitím však dcera skončila v táboře pro uprchlíky u tureckých hranic. Dcera se pak obrátila na německou ambasádu v Sýrii a psala, že dcery jsou nemocné a krysy jim lezou po posteli.

Vlna návratů

Případů občanů, kteří se po vojenské porážce IS chtějí vrátit do zemí svého původu, nyní Německo i další evropské země řeší celou řadu. Alespoň oficiálně většinou tvrdí, že těmto lidem v návratu pomáhat nechtějí.

Zdá se ale, že cítí zodpovědnost přinejmenším za osud dětí, které v neutěšených podmínkách musí žít se svými rodiči. Podle údajů ministerstva zahraničí, o nichž informuje agentura DPA, už Německo v návratu z Iráku pomohlo několika dětem. Přesný počet úřad nesdělil, uvedl ale, že jde o vysoké jednociferné číslo.