„Kolona turecké armády vstoupila pod ochranou Tahrír aš-Šám, aby zaujala postavení na frontové linii s YPG,“ uvedl jeden z představitelů Svobodné syrské armády.

Kolona jela k hoře Šajch Bakarát, z níž se dají kontrolovat nejen rozsáhlé oblasti na severozápadu Sýrie držené vzbouřenci, které nedávno ovládla skupina Haját Tahrír aš-Šám, ale také oblast u Afrínu ovládaná kurdskou milicí YPG.

Turecká vojenská vozidla u hranice se Sýrií

Turecká vojenská vozidla u hranice se Sýrií

FOTO: Osman Orsal, Reuters

Turecko už minulou sobotu oznámilo, že podniká operaci v Idlibu a okolí za základě dohody s RuskemÍránem o zónách snížení napětí. Idlib nedávno ovládali radikálové z bývalé Fronty an-Nusra. [celá zpráva]

Po útocích radikálů na ruské síly [celá zpráva] uvedlo Turecko, že chce proti nim podpořit bojovníky Svobodné syrské armády, která je také proti syrské vládě, ale je umírněnější.

Turecké obrněné transportéry ACV 15 u hranic se Sýrií, které využívá i Svobodná syrská armáda

Turecké obrněné transportéry ACV 15 u hranic se Sýrií, které využívá i Svobodná syrská armáda

FOTO: Osman Orsal, Reuters

To, že už minulou neděli bojovníci Tahrír aš-Šám doprovázeli turecké průzkumníky, ale ukazuje, že se Turecko nemíní obrátit proti těmto radikálům, ale hodlá hlavně vytlačit kurdskou milici YPG od Afrínu, protože Turecko považuje za hlavního nepřítele Kurdy. YPG je podle Ankary spojená se separatisty z turecké teroristické Strany kurdských pracujících (PKK).