Podle zdrojů serveru se Američané s Rusy shodli na budoucím vytvoření 128 kilometrů dlouhého pásma táhnoucího se od města Tabka na severu po Karamu východně od Rakky, kterou téměř dobyla kurdsko-arabská koalice podporovaná Spojenými státy. Jedná se tedy o pásmo podél řeky Eufratu, o níž se už počátkem loňského roku mluvilo jako o dělicí linii, na níž se dohodli prezidenti Barack ObamaVladimir Putin. [celá zpráva]

Izraelský server dodal, že není jasné, zda budou dohodu dodržovat syrské vládní síly, proíránské šíitské síly z Iráku a bojovníci libanonského Hizballáhu, a zastaví svůj postup směrem k syrsko-irácké hranici.

Příměří ohlásili až druhý den

Syrská armáda nicméně v pondělí na jihu země u hranic s Jordánskem a Izraelem náhle přerušila tvrdé boje s povstalci a Debkafile vyhlášení třídenního příměří interpretuje jako první viditelný důsledek předběžné dohody Ruska a USA. Server upozornil, že příměří bylo ohlášeno v pondělí odpoledne, ale přitom začalo platit už o nedělní půlnoci. Tuto nesrovnalost server vyložil tak, že ruský prezident Putin možná musel hlavu Sýrie Bašára Asada k příměří nutit. To bylo navíc ohlášeno ve chvíli, kdy se v kazašském hlavním městě Astaně scházeli k jednání o tzv. čtyřech deeskalačních zónách navrhovaných Moskvou ruští, turečtí a íránští diplomaté.

Situace v Sýrii má na pořadu vůbec první schůzky Trumpa s Putinem během nadcházejícího summitu G20 v Hamburku. Plánovanému setkání předcházela cesta vlivného exministra zahraničí USA Henryho Kissingera do Moskvy, jehož si zval na pomoc při jednání s Rusy už Obama.