„Nejdůležitější je bezpečnost. Když jsme žili pod nadvládou Islámského státu, bylo to, jako bychom byli mrtví. Žádné jídlo ani pití. Když si dítě hrálo, zabili je. Nic nebylo,“ cituje agentura Reuters čtyřiadvacetiletého obyvatele Mosulu Azara Nabída.

Spolu s vojáky a iráckou policií do ulic Mosulu proudí také uvolnění. Lidem už se do tváří vracejí i úsměvy. O návratu k běžnému životu se ale mluvit rozhodně nedá. Obyvatelům se nedostává základních služeb.

„Je to lepší než předtím. Předtím to moc dobré nebylo. Až se situace stabilizuje, bude to lepší. Všechno, co potřebujeme, jsou služby. Voda, elektřina a zásobování, aby mohl život pokračovat,“ říká Reuters majitel obchodu, který se představil jako Rašíd.

Ani rádio, ani cigarety

Druhé největší město v Iráku obsadil Islámský stát v roce 2014. Aby ovládl obyvatele, zavedl tam pravidla podle své radikální interpretace islámu. Teroristé zakázali mimo jiné sledování televize, poslech rádia nebo kouření. Muži si museli nechat narůst vousy a ženy se musely zahalovat od hlavy až k patě.

Boj o Mosul trvá už šest měsíců, v posledních dnech se ale postup irácké armády podporované Spojenými státy zrychlil. Podle agentury Reuters už koalice džihádisty vyhnala z východní části města a z poloviny té západní. Vyhráno ale ještě irácké síly rozhodně nemají.