„Máme pod kontrolou západní část mostu Al-Hurríja,” sdělil mluvčí elitních jednotek, které stojí v čele mosulské ofenzivy. Most se nachází v centru města.

Východní část města dobyly irácké jednotky už v lednu. Ofenzivu za znovudobytí západní části zahájily 19. února. O víkendu svedly zatím nejtvrdší boje.

Příslušník irácké policie s RPG v ulicích Mosulu

Příslušník irácké policie s RPG v ulicích Mosulu

FOTO: Alaa Al-Marjani, Reuters

„Síly salahuddínského a mosulského pluku vstoupily do čtvrti Sumúd z různých směrů a zabrali jsme první obranné linie (IS). Nepřítel se pokusil zastavit postup našich jednotek kladením min na ulice a náloží do domů a použil i raketové granátomety RPG a minomety, ale my pokračujeme v postupu,“ řekl agentuře Reuters velitel salahuddínského pluku protiteroristických sil major Hazim Karim.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Koaliční jednotky odřízly přístupové cesty IS z Rakky. Zdroj: AP

Z města utekly desetitisíce lidí, podle OSN 47 000. podle iráckých zdorjů 57 000,  17 000 jich uteklo do kurdské oblasti na sever Sýrie, kde jich většina skončila v táboře v Hasace.

Iráčané prchají z mosulské čtvrti Mansúr

Iráčané prchají z mosulské čtvrti Mansúr

FOTO: Zohra Bensemra, Reuters

Islámský stát je pod tlakem také v Sýrii, k Rakce postoupily o víkendu syrské demokratické síly, jejichž jádrem jsou syrské kurdské milice YPG. Osvobodily další vesnice východně od hlavního města Islámského státu. „SDF dnes obsadily šest vesnic v oblasti asi 19 čtverečních kilometrů východně od Rakky,“ sdělil mluvčí sil kurdskému serveru ARA News. Islámský stát se z nich musel stáhnout po silné palbě SDF, která si podle tvrzení Kurdů vyžádala životy 32 bojovníků.

Obrněné vozidlo Syrských demokratických sil severně od Rakky

Obrněné vozidlo Syrských demokratických sil severně od Rakky

FOTO: Rodi Said, Reuters

Bratrovražedné střety u Manbidže

Napětí panuje mezi dvěma skupinami Kurdů na severu Sýrie mezi jednotkami YPG a kurdskými silami vycvičenými iráckými pešmergy. V pátek se střetly, když se syrští pešmergové chtěli vrátit do vlasti a vstoupili na území, které ovládají jezídské milice YPS, které jsou spřízněné se s milicemi YPG. Sedm členů YPS padlo.

Kouř po útoku na pozice Islámského státu v Mosulu

Kouř po útoku na pozice Islámského státu v Mosulu

FOTO: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Kvůli bratrovražedným bojům se přiblížily ruské síly k městu Manbidž, kterou síly SDF loni osvobodily, ale dostaly se tak do míst, kde si nepřeje jejich působení Turecko.

Turecký ministr Mevlüt Çavuşoglu v pátek opět pohrozil dobytím města, protože v něm působí kurdská milice YPG, i když ta říká, že se stáhla.

Pak se objevila zpráva, že část oblasti západně od Manbidže byla předána do rukou syrských vládních sil, to ale v pondělí vojenská rada Manbidže popřela: „Nedovolíme v této oblasti průchod žádným silám.“ Podle Rady se jen vytýčila linie dotyku.

Rada dodala, že město je pod ochranou Američany vedené koalice.