Nikáb zachránil život policistovi Abú Alávímu, když radikálové ovládli v půlce roku 2014 i lázeňské město Hamman Alil. K novým vládcům se nechtěl přidat, tak se napřed skrýval ve svém domě a pak v díře na zahradě. Jak ale IS přitvrzoval svou vládu, došlo mu, že by ho mohli odhalit. Proto se oholil, navlékl si ženské šaty a nikáb, který mu zahalil celý obličej kromě očí.

Přesto se každého setkání s pochopy IS bál. „Mnohokrát byli blízko a já měl strach,“ řekl po osvobození města a napodobil, jak mu bušilo srdce. „Celou dobu jsem si myslel, že mne mohou zkontrolovat a odhalit.“ To se taky stalo některým jeho méně šťastným přátelům.

Oděvy žen v muslimských zemích

Oděvy žen v muslimských zemích

FOTO: Novinky

Po osvobození města viděl, co se stalo s jeho kolegy. Policisté ho vzali na bývalou střelnici, které se změnila v obří smetiště a masový hrob. Všude se vznášela mračna much. Mezi vyhozenými hračkami a balíčky jídla ležely rozkládající se lidské ruce a nohy se stopami mučení.

„Tady pod tím jsou samá těla,“ řekli mu policisté, kteří ho doprovázeli a ukázali na mělké zákopy s nahrnutou zeminou. Nikdo to však ale ještě nezkoumal, protože tam nejspíš jsou i nastražené nálože.

Odhadl, že tam může ležet 350 obětí.

Nikáb použil i další policista, který svůj průkaz zakopal na zahradě. „Všechno, co jsem dělal, bylo, že jsem se ukrýval a ukrýval a nosil závoj,“ řekl. Jeho bratr, který sloužil také v policii, byl popraven. Zůstala po něm žena a sedm dětí. Když radikálové opouštěli město, odvedli ho s sebou do Mosulu, kde se z něj stal živý štít.