První video IS zveřejněné letos se jmenuje Procesí nebo Konvoje světla. Zveřejnil ho server Heavy a ukazuje zálibu v brutalitě, která má lidi zastrašit. Prvního údajného špióna „kat“ Islámského státu podřízne a nakonec mu odřeže hlavu od těla. Druhý je spektakulárně utopen v průhledné nádrži, aby bylo možné natočit jeho agónii. Napřed je ale podroben waterboardingu, tedy simulovanému topení, které používali Američané při výsleších lidí podezřelých z terorismu.

Většina stopáže je ale věnována útokům sebevražedných atentátníků v upravených autech vybavených dodatečným pancéřováním a plných výbušnin. Vozidla jsou označována jako VBIED.

Atentátnici jsou před útoky vždy vyzpovídáni. Na rozdíl od dřívějška, kdy do vozidel nasedali lidé, na nichž byl patrný strach a zmatenost, tentokrát jde o mladé muže působící jistě. Často se usmívají, i když někteří trochu hořce, a působí jako ostřílení bojovníci. Je mezi nimi i jeden vozíčkář.

Radikál IS střílí z kanonu na pick-upu po šíitské milici Zavíje . Záběr z videa IS.

Radikál IS střílí z kanonu na pick-upu po šíitské milici Zavíje. Záběr z videa IS.

FOTO: Reuters TV, Reuters

Video je oslavuje za jejich heroickou smrt.

Množství záběrů na tyto sebevrahy ukazuje, že Islámský stát je skutečně pod velkým tlakem a nemá možnost než se bránit právě tímto způsobem, který ho ale dále oslabuje, protože takto přichází o své muže.

Příslušník iráských speciálních sil u dodatečně opancéřovaného humvee v mosulské čtvrti Mísák

Příslušník iráských speciálních sil u dodatečně opancéřovaného humvee v mosulské čtvrti Mísák

FOTO: Thaier Al-Sudani, Reuters

Snímek nenabízí žádné vítězné přehlídky ukořistěných zbraní ani letecké záběry z dobývaného města ve stylu počítačových her. Žádné trosky zničených humvee iráckých speciálních sil, nebo ničení památek nevěřících, ale jen další a další muži nasedající do VBIED a vyrážející na svou poslední bojovou cestu v Mosulu nebo v jeho okolí.

Po dvou měsících, kdy v Mosulu panovala patová situace, se iráckým speciálním silám podařilo tento týden obnovit postup a proniknout do čtvrtě Mísák a ovládnout průmyslovou zónu. [celá zpráva]