O rychlém dobytí informoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Uvedl, že syrští povstalci město ovládli společně se spojenci, kteří celou dobu čekali na příležitosti na obvodu města.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Akce se uskutečnila s palebnou podporou turecké armády, která vyslala tanky i bojová letadla. Vzdušnou podporu poskytly také USA. [celá zpráva]

Jejich ministr zahraničí Joseph Biden během středeční návštěvy Ankary potvrdil stanovisko tureckých představitelů, když stejně jako oni varoval postupující kurdské milice, aby se vrátily na východ od Eufratu. V opačném případě už jim nebudou USA poskytovat pomoc, pohrozil Biden.

Mluvčí mezinárodní koalice vedené USA pak odpoledne potvrdil, že se kurdské jednotky stáhly za Eufrat a chystají se na úder proti městu Rakka.

Turecké operace v Sýrii

Turecké operace v Sýrii

FOTO: David Ryneš, Novinky

Nejmenovaný americký zástupce už dříve řekl stanici BBC, že cílem operace bylo vytvoření nárazníkového pásma proti postupujícím milicím YPG. Šéf kurdské Sjednocené demokratické strany, která milice zastřešuje, v té souvislosti varoval, že se Turecko plně zapojilo do „syrské šlamastyky“ a bude poraženo stejně jako IS.

Kouř nad městem Džarabulus na syrsko-turecké hranici

Kouř nad městem Džarábulus na syrsko-turecké hranici

FOTO: Umit Bektas, Reuters

Džarábulus byl posledním městem a přechodem na hranici s Tureckem, který Islámský stát ovládal.

Ofenziva nicméně pokračuje, z Turecka vyjely další tanky. Agentura Reuters ve čtvrtek uvedla, že se jich Ankara chystá do oblasti vyslat dalších dvacet.