V posledních třech dnech uteklo podle OSN z Fallúdže téměř 10 tisíc rodin. Během čtyřtýdenní vládní ofenzívy s cílem dobýt město z rukou radikálů opustilo Fallúdžu a okolní oblasti více než 80 tisíc civilních obyvatel, tvrdí dále OSN.

Podle humanitárních pracovníků, na které se odvolává zpravodajský server BBC, je město na pokraji humanitární katastrofy. Humanitární organizace mají problémy zajistit dostatek vody, potravin a léků pro lidi, kteří v přeplněných táborech za městem spí pod širým nebem.

Obyvatelé, kteří uprchli z Fallúdže čekají na bezpečnostní prověrku. Irácká armáda se snaží nepustit z města radikály, kteří se vydávají za civilisty.

Obyvatelé, kteří uprchli z Fallúdže, čekají na bezpečnostní prověrku. Irácká armáda se snaží nepustit z města radikály, kteří se vydávají za civilisty.

FOTO: Osamah Waheeb, Reuters

„Organizace bojují o to, aby na rychle se vyvíjející situaci reagovaly, a my se připravujeme na další velký exodus v příštích několika dnech,” uvedl podle AP Bruno Geddo, který zastupuje agenturu OSN pro uprchlíky v Iráku.

Nasr Muflahi z humanitární organizace Norská rada pro uprchlíky (NRC) uvedl, že množství lidí utíkajících z Fallúdže ochromilo schopnost jeho organizace nabízet pomoc lidem v nouzi.