"Po jeho chování v posledním vývoji událostí a vzhledem k nedostatku důvěry v něj rezignuji na funkci ve vládě i v Knesetu (izraelský parlament) a nějaký čas si dám od politického života volno," napsal Jaalon na facebooku.

V souvislosti s tím, že ho má ve funkci nahradit politik z krajní pravice, dodal, že zemi budou nyní vládnout "extremistické a nebezpečné síly".

"K mé velké lítosti jsem měl v poslední době s premiérem, několika členy vlády i s poslanci náročné spory ohledně zásadních témat a profesionality," řekl Jaalon v  televizním prohlášení. "Stát Izrael je trpělivý a tolerantní vůči slabším a menšinám... Ale k mé velké lítosti Izrael, ale i stranu Likud, převzaly extremistické a nebezpečné síly, jež mohou uškodit lidem, kteří zde žijí," prohlásil.

"Bojoval jsem ze všech sil proti projevům extremismu, násilí a rasismu v izraelské společnosti, které ohrožují její zdatnost, dostávají se do armády a poškozují ji," dodal s tím, že odchází i z parlamentu. Nicméně rovněž uvedl, že v budoucnu se vrátí a bude bojovat o vedení země.

Ministrem obrany byl od roku 2013, v poslední době vyvolal u některých nevoli mimo jiné tím, že podpořil rozhodnutí armády obvinit ze zabití vojáka, který zastřelil na zemi ležícího palestinského útočníka, jenž už nikoho neohrožoval.

Pravděpodobný budoucí ministr obrany židovského státu Avigdorov Lieberman

Pravděpodobný budoucí ministr obrany židovského státu Avigdorov Lieberman. Pro Palestince, kteří zavraždí Izraelce, žádá trest smrti.

FOTO: Reuters

Svoboda slova pro vojáky

Před několika dny Jaalon také popudil Netanjahua tím, když prohlásil, že vojáci se mohou svobodně vyjadřovat, i když jsou jejich názory v rozporu se stanovisky vysokých politických představitelů. Netanjahu v tom viděl útok na svou osobu.

Izraelská armáda se dostala v posledních měsících do víru debat kolem morálních hodnot, svobody projevu a jejího místa ve společnosti. Ta je rozdělena na dva tábory zejména kvůli tvrdému, či mírnému postupu vůči Palestincům.

Sedmapadesátiletý Lieberman, který byl ministrem zahraničí v letech 2009 - 2012 a 2013 - 2015, patří k zásadním odpůrcům mírových jednání s Palestinci. Jeho strana ruských imigrantů Izrael je náš domov chce mimo jiné změnit legislativu tak, aby bylo možné udělovat trest smrti Palestincům, kteří zabijí při útoku Izraelce.