Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí se USA a Rusko na příměří dohodly už v úterý a platit začalo v 00:01 damašského času (úterý 23:01 SELČ). Vztahuje se nejen na město Halab, ale na celou stejnojmennou provincii.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

"Od té doby jsme mohli vidět všeobecný úbytek násilí v těchto oblastech, ačkoli z některých míst jsou stále hlášeny boje," informoval mluvčí ministerstva Mark C. Toner.

"Spoléháme na Rusko, že jako spolupředsednická země mezinárodní podpůrné skupiny pro Sýrii vyvine tlak na Asadův režim a USA se postarají o opozici," stojí v prohlášení americké diplomacie.

"Alternativou (úspěšné dohody o příměří) je katastrofické řešení, protože můžeme mít 400 tisíc lidí, kteří zamíří k turecké hranici," řekl zmocněnec OSN de Mistura.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Účastníkem berlínského jednání byl také zástupce syrské opozice Rijád Hidžáb a ministři zahraničí Francie a Německa Jean-Marc Ayrault a Frank-Walter Steinmeier. Shodli se na tom, že dosažení příměří v Halabu je pro obnovu syrských mírových rozhovorů zásadní podmínkou.

Další jednání 9. května

Šéf francouzské diplomacie navrhuje uspořádat 9. května jednání, kterého by se zúčastnila desítka zemí podílejících se na mírových rozhovorech, a to včetně arabských států. "Je nutné učinit vše, abychom se dostali zpět k příměří," řekl Ayrault.

Steinmeier, který středeční jednání hostil, řekl, že ke zklidnění situace v Sýrii je nezbytné vyvinout veškeré úsilí. Upozornil také, že je jasné, že krize v zemi nemá vojenské řešení.

Hidžáb uvedl, že opozice je nespokojená se současným stavem rozhovorů. Řekl také, že Sýrie potřebuje všeobecné příměří, a ne jen klid zbraní ve vybraných oblastech. Nutný je podle něj také nový postup, neboť ten stávající nefunguje.