Kerry v Ženevě řekl, že rezoluce Rady bezpečnosti vyzývala k dodržování příměří v celé zemi. „To se evidentně nestalo a neděje,“ prohlásil Kerry a zdůraznil, že „tyto kritické hodiny“ vyžadují ruskou spolupráci.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner varoval, že porušování příměří v jednotlivých oblastech by se mohlo rozšířit na celou zemi: „Je to test pro Rusy a pro režim, stejně jako pro syrskou opozici.“

Noční nálet byl zřejmě odvetou na předchozí ostřelování vládou držených čtvrtí povstalci.

Barelové bomby na jedinou únikovou cestu

Exilová organizace SOHR, monitorující dění v zemi, uvedla v noci na pondělí, že vrtulník shodil barelové bomby na silnici Castello, což je jediná úniková cesta z města. Dodala, že od 22. dubna zahynulo v rozděleném Halabu 253 civilistů včetně 49 dětí.

Vysoký ruský představitel v Sýrii generál poručík Sergej Kuralenko naléhal na všechny strany, aby podpořily současnou mírovou iniciativu amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho. Ten už v sobotu apeloval na Damašek, aby s nálety přestal.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz


Asadova armáda poté uvedla, že režim klidu byl nastolen u Damašku a v provincii Latákíja, ale ne v Halabu.

Kuralenko v neděli řekl, že probíhají rozhovory s cílem dosáhnout klidového režimu v celé Sýrii, uvedla německá stanice Deutsche Welle.

Situace v Halabu je velmi komplikovaná, jihozápadní část města drží vládní síly, východní čtvrtě mají vzbouřenci a část na severu ovládají kurdské jednotky. Vládní síly se do města dostávají od jihovýchodu, protože oblast západně od města ovládají vzbouřenci včetně Fronty an-Nusra napojené na Al-Káidu. Její bojovníci podle Damašku údajně působí i ve městě. Severovýchodně od města pak působí Islámský stát.