Islámský stát se koncem minulého týdne musel z města stáhnout po útoku početných Syrských demokratických sil. Islámský stát ztratil od března u tureckých hranic tucet vesnic. Pád Ar-Raje ohrožoval další opěrné body Islámského státuSýrii Dábik a Al-Báb. [celá zpráva]

O úspěšném protiútoku informoval v prohlášení Islámský stát a potvrdila jej exilová organizace SOHR, která monitoruje dění v Sýrii: „Skutečnost, že vzbouřenci nebyli schopni udržet Ar-Raj, ukazuje, že je nemožné udržet postup proti IS bez adekvátní vzdušné podpory,” řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Ofenzívu hned na třech frontách na zahájila i Fronta an-Nusra. Útočí v provinciích Halab, Hamá a Latákíja, kde obsadila významnou kótu, řekl Rahmán: „Je to ofenziva, kterou An-Nusra hrozila, že ji podnikne už před několika týdny.“ Podnikla ji ve chvíli, kdy ze země odletěla většina ruských bombardérů a bitevníků.

Syrská armáda potvrdila, že „ozbrojené skupiny” se snaží útočit na vojenské pozice v Latákíji a Hamá, ale postoupit se jim nedaří. Armáda odrazila útoky na dvě hory na severu provincie Latákíja, uvedla vládní tisková agentura SANA.

SANA dodala, že kvůli ofenzívě letectvo zintenzivnilo nálety na postavení teroristických uskupení. Na severu provincie Homs bombardovalo postavení a velitelství An-Nusry u vesnice Tair Ma’ala. Zpravodaj SANA ale uvedl, že dvě rakety An-Nusry způsobily velké materiální škody.