"Francie odsuzuje nálety syrského režimu. Tyto útoky, které záměrně cílí na civilisty, a to i na děti, dokazují, že režim pokračuje v porušování příměří. Takové činy mají vystrašit Syřany a podkopat úsilí světa při hledání politického řešení," řekl v pátek mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Příměří bylo v Sýrii vyhlášeno koncem února a podle většiny zdrojů je v zásadě dodržováno. Netýká se ale islámských radikálních skupin, proti nimž boje i nálety pokračují.

Syrský prezident Bašár Asad, který tento týden poskytl rozhovor agentuře RIA Novosti, kromě jiného řekl, že příměří je velkým úspěchem a je dodržováno. [celá zpráva]

Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly podle představ jejich koordinátora Staffana de Mistury pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada.

USA a Rusko se prý dohodly na Asadově odchodu

Panarabský list Al-Haját ve čtvrtek napsal, že se Rusko s USA dohodly na tom, že Asad bude moci odjet do jiné země. Kreml to ale rychle popřel a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se k tomu v pátek znovu vrátil.

Označil to za "špinavý" únik informací. "Naši američtí partneři nemohou veřejně zpochybňovat zásadu, že o budoucnosti Sýrie může rozhodovat jedině syrský národ. V těchto špinavých únicích, překrucujících skutečnost, vidíme neschopnost Washingtonu přesvědčit své spojence o tom, aby dali Syřanům právo rozhodovat o své budoucnosti i o tom, kdo je povede," řekl Lavrov. [celá zpráva]

Podle nejmenovaného zdroje Al-Hajátu americký ministr zahraničí John Kerry už informoval některé arabské země, že se USA s Ruskem dohodly na Asadově budoucím osudu, avšak Kerry prý říká, že "čas a politický kontext jsou zatím nejasné".

O tom, že je Rusko ochotné souhlasit s odstoupením Asada, se objevily informace několikrát v minulosti, ale nikdy se nepotvrdily.