Mobilní taktické rakety označované v kódu NATO jako SS-26 Stone mohou nést i jaderné hlavice. Dosáhnou do vzdálenosti 500 kilometrů a cíl zasáhnou s přesností na zhruba pět metrů. Střely mají důmyslnou ochranou před zachycením a příprava k jejich odpálení netrvá ani čtvrt hodiny.

Jejich nasazení v Sýrii potvrdily izraelskému serveru nejmenované zdroje z armády a tajných služeb. Rusko už dříve uvedlo, že v zemi i po stažení velké části leteckých sil ponechá také systém raket země–vzduch S-400, což samo o sobě analytici hodnotili jako krok, který v oblasti mění tzv. pravidla hry. Nasazení iskanderů to podle Debky jen umocňuje. Z Hmejmímu se tak stala nejpokročilejší raketová základna na Blízkém východě, která v celé oblasti mění rovnováhu sil.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Server upozornil, že v žádné arabské zemi sousedící s Izraelem nebyly v posledních devíti letech nasazeny rakety s jadernými kapacitami. Střely Iskander v Hmejmímu jsou schopny zasáhnout Izrael, Turecko až po předměstí Ankary i východní a střední část Středozemního moře včetně Kypru.