Zdroj uvedl, že americký ministr zahraničí John Kerry už o dohodě informoval několik svých arabských kolegů a dohodu vítá Rada bezpečnosti OSN. Zdůraznil ale, že „časové vymezení a jeho politické souvislosti stále nejsou jasné“.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Válka v Sýrii se vede pět let. Syrská opozice, Západ i některé arabské země požadují, aby Asad odstoupil. Syrský prezident to odmítá, přičemž má podporu Ruska, Íránu či libanonského Hizballáhu. O jeho vystěhování do zahraničí už se spekulovalo několikrát a o spekulace se podle čtvrtečního vyjádření Kremlu jedná i tentokrát.

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad

FOTO: SANA/Handout, Reuters

Al-Haját o údajné americko-ruské dohodě informoval den poté, kdy se Asad vyjádřil k budoucnosti své země v rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti. Kromě jiného prohlásil, že se nebrání tomu utvořit koaliční vládu s opozicí a Sýrie může mít návrh nové ústavy za několik málo týdnů. Personální obsazení ve vládě i technické podrobnosti týkající se ústavního uspořádání je sice potřeba dojednat na mezinárodním fóru v Ženevě, ale podle Asada „to nejsou složité otázky“. [celá zpráva]

Jak ale upozornila agentura Reuters, opozice trvá dál na Asadově odchodu a politické řešení s Asadem v čele vlády není možné.