Průnik do Palmýry se čekal. Během středy a v noci na čtvrtek pokračovaly vládní jednotky v postupu a dostaly se do vzdálenosti pouhého kilometru od okraje města. Ráno bojovaly na předměstí Hajj al-Gharf.

Islámský stát vyzýval ve čtvrtek z megafonů zbylé obyvatele přilehlého města Tadmur, aby je opustili. Uvedla to exilová organizace SOHR monitorující dění v zemi. Podle jejího ředitele v původně sedmdesátitisícovém městě zbylo jen 15 000 lidí.

Syrští vojáci u Palmýry oslavují postup.

Syrští vojáci u Palmýry oslavují postup.

FOTO: SANA/Handout , Reuters

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

„Během 48 hodin můžeme být svědky velkého vítězství v Palmýře,“ uvedl v noci na čtvrtek pro agenturu AP guvernér provincie Talál al-Barazí. „Armáda postupuje tak, aby ochránila památky a archeologická naleziště,“ dodal.

Server Debka File ale ve čtvrtek zpochybnil to, že by se syrské armádě mohlo podařit Palmýru ovládnout bez podpory Rusů. Jenomže Rusové i po stažení většiny sil nejméně do úterý podporovali akce syrských sil.

Archivní snímek Palmýry

Archivní snímek Palmýry

FOTO: SANA, ČTK/AP

Syrská agentura SANA uvedla ve středu večer, že armádní jednotky spolu s příslušníky milic lidové sebeobrany upevnily kontrolu nad tzv. Palmýrským trojúhelníkem a poté, co eliminovaly poslední uskupení teroristů Islámského státu u města, obsadily všechny klíčové kóty západně a severozápadně od Palmýry. Především ovládly a upevnily kontrolu na severním a západním úpatí hory Tar ležící tři kilometry od palmýrské citadely, přičemž způsobily těžké ztráty IS.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Syrské letectvo útočilo na kolony na silnici z Palmýry do As-Suchny  a zničilo desítky vozidel IS a zabilo nebo zranilo desítky teroristů.

Palmýru, kde jsou jedny z nejzachovalejších antických památek, obsadil Islámský stát v květnu. V létě tam vyhodil do povětří dva chrámy a hrobky.

archivní záběr Palmýry z loňského roku

Archivní záběr Palmýry z loňského roku

FOTO: SANA, ČTK/AP