Sokoli osvobození Kurdistánu tak učinili v prohlášení na své internetové stránce. Uvedli, že útok byl odvetou za turecké operace na jihovýchodě země, kde působí zakázaná PKK.

„Dne 17. února v 18:30 (místního času) spáchal v ulicích Ankary sebevražedný bojovník útok proti konvoji vojáků fašistické Turecké republiky," citovala agentura AFP z prohlášení.

V textu se rovněž uvádí, že jde o pomstu za zabití nevinných lidí při vojenské operaci v městě Cizre, obývaném převážně Kurdy. Skupina zároveň zveřejnila fotografii pachatele útoku. Údajně jde o muže jménem Zinar Raperin, který se narodil v roce 1989 ve městě Van na východě země.

PKK sama tvrdí, že s atentátem nemá nic společného. Sokoli se od této strany v minulosti odtrhli. Už řadu let podnikají pumové útoky namířené proti tureckým ozbrojeným složkám. Zaútočili mimo jiné v Ankaře a jejich bomby explodovaly i v dalších velkých tureckých městech, včetně Istanbulu.

Hasiči u autobusu, který v Ankaře zachvátil požár po útoku sebevražedného atentátníka

Hasiči u autobusu, který v Ankaře zachvátil požár po útoku sebevražedného atentátníka

FOTO: ČTK/AP

Turecké úřady z útoku obvinili Kurdy, podle nich jej spáchali společně PKK a syrské kurdské milice YPG. Atentátníkem byl podle nich Syřan z YPG Salih Neccar. [celá zpráva]

Salíhova rodina ale popřela, že by člen její rodiny podnikl atentát, uvedl kurdský web Rudaw. Prý nikdo takový neexistuje. Je možné, že šlo o fiktivní jméno, které útočník použil.

ČTĚTE TAKÉ
Turecko palbu na Kurdy v Sýrii nezastaví. Chce bezletovou a demilitarizovanou zónu
Syrští Kurdové si jdou tvrdě za svým. Nezadržitelně míří k autonomii

Turecké úřady v souvislosti s pátráním po pachatelích zadržely v pátek další tři podezřelé.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Bezpečnostní kamera zachytila atentát v Ankaře

Zdroj: Reuters

Turecké úřady se ale domnívají, že Sokoli jsou jenom zástěrkou pro případ, kdy sama PKK spáchá útok, při němž umírají civilisté, a který tak vyvolá rozhořčení obyvatel.

PKK tvrdí, že skupinu TAK tvoří její bývalí členové, kteří nesouhlasí s jejími snahami o mírový proces. Ten byl loni přerušen právě poté, co turecká armáda zahájila bojové operace na východě země.

Ve středu večer se stala v centru Ankary terčem sebevražedného atentátu kolona vojenských autobusů. Spáchán byl poblíž sídla vlády a premiéra nedaleko velitelství armády. [celá zpráva]