Jemenskou vládu vojensky podporuje sunitská koalice vedená Saúdskou Arábií, která na pozice povstalců podniká nálety. Saúdskoarabský král Salmán čínskému prezidentovi znovu vysvětloval, že jeho země považuje íránskou podporu rebelů za snahu využít slabosti vlády chudého Jemenu k posílení svého vlivu v regionu.

Vztahy mezi sunitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem jsou po popravě šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v první jmenované zemi a následných útocích na saúdskoarabské zastupitelské úřady v Íránu mimořádně vyostřené. To nadále komplikuje mírová jednání ve válkou zdevastovaném Jemenu. [celá zpráva]

Saúdská Arábie a Čína ve středečním společném prohlášení, které s odkazem na čínské ministerstvo zahraničí citovala agentura Reuters, prohlásily, že obě země „podporují jednotu a suverenitu Jemenu a stojí za legitimní vládou země“.

Proti Íránu? To zas ne

Odpovědi na dotaz, zda Peking podporuje Saúdskou Arábii na úkor Íránu, se mluvčí čínského ministr zahraničí Chung Lej vyhnul. „Doufáme, že konflikt v Jemenu brzy ustane, dojde k usmíření a situace v zemi se opět stabilizuje,“ řekl.

Čína se dosud – na rozdíl od zbylých čtyř členů Rady bezpečnosti OSN – do snah o řešení krize na Blízkém východě diplomaticky příliš nezapojovala a zdá se, že současná cesta prezidenta Si Ťin-pchinga, který se po Saúdské Arábii a Íránu vydá ještě do Egypta, ukazuje, že říše středu změnila postoj.