Hammond o britské účasti v Jemenu hovořil v Dolní sněmovně, ale neřekl, kolik britských vojáků pomáhá s výběrem cílů.: „Nemohu vám říci, zda je to šest lidí, ale jsme vojensky zastoupeni v Saúdské Arábii a spolupracujeme s ní, aby nebyla porušována mezinárodní lidská práva. Cíle jsou správně identifikovány, postupy jsou přesně dodržovány, aby se zajistilo, že zasaženy budou jen legitimní vojenské cíle.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle AP dodal, že „nebyly nalezeny žádné důkazy o záměrném porušování mezinárodních lidských práv.“

Dům v Saná zničený při saúdskoarabském náletu

Dům v Saná zničený při saúdskoarabském náletu

FOTO: Hani Mohammed, ČTK/AP

Hammond vystoupil poté, co byla při náletech zasažena další nemocnice Lékařů bez hranic v Jemenu. Nemocnici Šiara v okresu Razih zasáhla raketa v době, kdy nad ní přelétávala letadla, která musela být z arabské koalice, protože vzbouřenci letectvo nemají.

„Zemřeli čtyři lidé a deset jich je zraněno. Několik budov zdravotnického zařízení se zřítilo. Mezi zraněnými jsou tři spolupracovníci Lékařů bez hranic, dva z nich jsou v kritickém stavu,“ uvedla v neděla mluvčí Lékařů bez hranici Iveta Polochová.

Opoziční labouristická poslankyně Hilary Bennová vyzvala, aby kvůli náletu na už třetí nemocnici Lékařů bez hranic v Jemenu Británie okamžitě přehodnotila licence na vývoz zbraní do Saúdské Arábie. Hammond to odmítl, s tím, že pravidla udělování licencí pro export zbraní jsou velmi tvrdá.

Už loni v listopadu přiznal, že ví, že Saúdští Arabové v bojích v Jemenu nasazují i zbraně dovezené z Británie: ”Jde o to, zda jsou využity v souladu s mezinárodními smlouvami o lidských právech. Sledujeme to velmi pečlivě.”

Jemenští kmenoví bojovníci podporující mezinárodně uznávanou jemenskou vládu

Jemenští kmenoví bojovníci podporující mezinárodně uznávanou jemenskou vládu

FOTO: Ali Owidha, Reuters

Tehdy pohrozil zastavením zbrojních dodávek Saúdské Arábii, pokud se prokáže, že Rijád v Jemenu nedodržuje mezinárodní úmluvy. Podle zprávy z roku 2013 vydala Británie povolení k exportu zbraní do Saúdské Arábie v pětiletém období v hodnotě čtyř miliard liber (143 miliard Kč).

Organizace Amnesty International tvrdí, že arabské armády používají také kazetovou munici, kterou mnoho zemí zakazuje. Kazetové bomby jsou složeny z mnoha malých náloží, které se rozptýlí po velkém území. Některé z nich nevybuchnou hned a představují nebezpečí i po několika letech.

Auto poničené v Saná při saúdskoarabském náletu

Auto poničené v Saná při saúdskoarabském náletu

FOTO: Hani Mohammed, ČTK/AP

Saúdská Arábie se zapojila do občanské války v Jemenu na konci března na straně vlády, kterou vyhnali ze země šíitští povstalci. V Jemenu od loňského března zahynulo téměř 6000 lidí, z nichž zhruba polovina byli civilisté.