Incident se stal v neděli na aténském letišti v letadle z Atén do Tel Avivu. Zpočátku několik izraelských pasažérů poukázalo na přítomnost dvou Arabů a obrátilo se na posádku s tím, že se necítí na palubě bezpečně. Postupně se k protestu připojilo až 70 Izraelců, a ačkoli pilot nechtěl Araby vysadit, oni sami nakonec souhlasili s tím, že vystoupí a počkají na příští let. Podle izraelských a řeckých sdělovacích prostředků byli oba izraelští Arabové. Letadlo odstartovalo s devadesátiminutovým zpožděním.

„Toto nehorázné chování Izraelců připomíná nejhorší doby jihoafrického apartheidu a neliší se od politiky, jakou vede izraelská vláda proti Palestincům pod záminkou zajištění bezpečnosti. Vyzýváme řeckou vládu, aby proti rasistickým projevům zakročila a aby oběma pasažérům nabídla kompenzaci," uvádí se v v Irikátově prohlášení.

Pasažéři: Nešlo o původ, prostě jsme se jich báli

Několik židovských pasažérů ve středu v izraelských médiích svůj požadavek hájilo. Podle jednoho z nich oba muži naháněli strach a lidé se domnívali, že jsou to teroristé.

„Měl pronikavý a děsivý pohled," řekl o jednom z Arabů rozhlasu muž, který se představil jako Nisim. „Máme právo vyjádřit obavy. Nikdo nepoukazoval na jejich původ a nebyl rasistický. Vyjádřili jsme svůj názor objektivním způsobem, stejně jako když spatříte na ulici něco podezřelého, co vás znepokojí. V případě letu nemáte druhou šanci. Nebyla to žádná skupina barbarů a rasistů, jak nás někteří popisují.”

I v Izraeli se ale ozvala kritika. Poslankyně Michal Rozinová požádala o svolání parlamentního hospodářského výboru k debatě o incidentu. "Stát Izrael za své občany zodpovídá. Není možné, aby společnost, která podepsala s Izraelem leteckou dohodu, nechala z letadla vystoupit pasažéry jenom na základě jejich vzhledu a požadavku jiných cestujících," řekla Rozinová.

Podle ní vina padá na vládu, která „očerňováním a podněcováním šíří nenávist a strach". "Vláda si musí uvědomit, že to, že budou izraelští Arabové označováni za potenciální teroristy, povede ke ztrátě hodnot, a to ohrozí budoucnost naší společnosti," soudí Rozinová.