„Co spolupředseda udělal, je zrada, provokace,“ komentoval Erdogan Demirtaşova slova. Výroky už začala prošetřovat prokuratura. V pondělí turecká agentura Anadolu uvedla, že státní zástupce zahájil vyšetřování Demirtaşe pro pobuřování a narušování ústavního pořádku.

O víkendu se ve městě Diyarbakir na jihovýchodě země sešly kurdské organizace sdružené v Kongresu demokratické společnosti (DTK) a přijaly rezoluci požadující pro Kurdy v Turecku „vytvoření autonomního regionu, který by zahrnoval několik sousedících provincií na základě zvážení kulturní, ekonomické a geografické blízkosti“. Podle DTK je autonomie jedinou možností, jak vyřešit kurdský problém. Jediné autonomní území s vlastní správou mají Kurdové od počátku 90. let na severu Iráku.

Spolupředseda HDP v reakci na víkendový kongres prohlásil, že jeho strana podporuje princip větší samosprávy Kurdů.

Demirtaşovy výroky kritizoval i turecký premiér Ahmet Davutoglu, podle něhož HDP není „pravou politickou stranou”. Davutoglu také řekl, že nikdy nebude jednat s nikým, kdo ohrožuje celistvost a integritu Turecka.

Vadila i schůzka s Lavrovem

Už v sobotu Davutoglu zrušil plánovanou schůzku s lídry HDP s tím, že zvyšují napětí svými požadavky na zastavení bojových operací na jihovýchodě země. Davutoglu také obvinil Demirtaşe ze zrady poté, co se spolupředseda HDP ve středu setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a odsoudil listopadové sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem.

Střet šéfa prokurdské strany, který má v 550členném parlamentu 59 křesel, s tureckým vedením přichází v době, kdy turecké bezpečnostní síly provádějí masovou operaci na jihovýchodě země. Nasadily do ní na 10 000 vojáků a údajně zabily více než 210 příslušníků zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

PKK bojuje od roku 1984 za samostatný Kurdistán. Boje si vyžádaly 45 000 mrtvých. Turecko, USA i EU považují PKK za teroristickou organizaci.