„Ano, byl to Rus-Čečenec, kterému uřízli hlavu,” potvrdil novinářům Kadyrov. „Čečenci si pamatují. Vědí a nenechají to tak být. Ten, kdo podřízl našeho občana a ohrožuje bezpečnost našeho státu, nebude dlouho žít. Pošleme jej na onen svět s jednosměrnou jízdenkou,” zdůraznil.

Zavražděný muž se podle ruských médií na videu islamistů představil jako Magomed Chasijev, narozený 4. srpna 1992 v čečenské metropoli Grozném. Podle ruských novinářů na sociálních sítích existují záznamy, že mladík před dvěma lety prosil Kadyrova, aby mu pomohl s nalezením práce.

Jeho původ ale zpochybnil britský bulvární list Daily Mail, podle kterého se narodil v Čeljabinsku, a teprve když v devíti osiřel, dostal se do Čečenska k adoptivní rodině. Později konvertoval k islámu.

Agent s otazníky

Podle Daily Mailu byl údajně závislý na léku proti úzkosti pregabalinu a měl vazbu na drogové dealery. Když byl loni zadržen, údajně slíbil, že bude spolupracovat s FSB výměnou za to, že nebude stíhán. Novinář Radia Svoboda Anton Naumljuk uvedl na svém facebookovém profilu: „V létě 2014 byl zadržen lidmi z FSB, kteří mu dávali drogy. K Islámskému státu byl poslán Chasijev přes Turecko. Odtamtud byl v kontaktu s FSB a předával informace o těch, kteří měli zájem jít do Sýrie, anebo tam už byli. Naposled předal informaci o studentovi medicíny.”

Ve výpovědi před smrtí Chasijev na videu podle Daily Mailu říkal: „Během celé doby jsem kontaktoval ruskou FSB pětkrát. Předal jsem informaci o šesti bratrech. Když jsem kontaktoval FSB naposled, předal jsem informaci o bratrovi, který studuje lékařský institut.“

Pak byl dopaden. Podle Daily Mailu na něj podezření padlo právě kvůli medikovu zadržení.

Agentura Interfax ale s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruských tajných služeb uvedla, že zavražděný Čečenec sotva mohl být ruským špionem. Kdyby tomu tak bylo, islamisté by jej určitě využili lépe, než aby ho jen zavraždili. V řadách teroristů je ale mnoho asociálů, a to i z Ruska, které lze snadno označit za zrádce a ukázkově popravit.

Kadyrov chtěl poslat do Sýrie vojáky

Podříznutí Chasijeva je spojováno s ruským angažmá v Sýrii. Ruská média dávají jeho smrt do souvislosti i s tím, že o den dříve ruský vojenský soud odsoudil k pěti až sedmi letům vězení šest čečenských studentů za šíření myšlenek IS a verbování rekrutů do řad islamistů.

Může ale souviset i s Kadyrovovými prohlášeními. Ten už v půlce listopadu vyzval muslimy na celém světě, aby se sjednotili a zničili IS. V pátek dal podle ruské televize RT najevo zájem vyslat do Sýrie skupinu čečenských bojovníků, aby bojovala proti IS.

„To není plané žvanění, žádám o povolení jít tam a podílet se na speciálních operacích. Jako muslim, Čečenec a ruský vlastenec chci říci, že v roce 1999, když byla naše republika ovládnuta těmito ďábly, jsme přísahali na korán, že s nimi budeme bojovat, ať už jsou kdekoli. Potřebujeme však souhlas vrchního velitele,“ řekl Kadyrov.

Je přesvědčen, že by čečenská jednotka byla úspěšná: „Známe je, protože jsme je zničili tady, bojovali jsme s nimi. A oni znají nás.“