„Nemohu se dočkat, až se vrátím. Musím splatit dluh veliteli,“ řekl ve středu Murachtin ruské televizi a zopakoval, že „jim chce oplatit“ Peškovovu smrt.

Oba ruští piloti se sice po zásahu tureckou střelou katapultovali, ale přistání v Sýrii přežil jen jeden z nich. Zatímco Peškova ještě ve vzduchu zastřelili povstalci z 10. brigády 1. pobřežní divize Syrské svobodné armády, kteří jsou také součástí širší koalice Džaíš al-Fatah, kde jsou ale i radikální skupiny včetně Fronty an-Nusra, Murachtin přežil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruské stíhačky letěly při náletech na severní Sýrii ve formaci

Televizi řekl, že se na území povstalců několik hodin skrýval v lesním porostu, odkud ho vysvobodila 18členná speciální jednotka složená z Rusů, Syřanů, ale i šesti bojovníků libanonského šíitského hnutí Hizballáh.

Konstantin Murachtin (obrácen zády) hovoří s novináři.

Konstantin Murachtin (obrácen zády) hovoří s novináři.

FOTO: Profimedia.cz

Zabili i pilota vrtulníku

Během 12hodinové operace byl zabit ruský příslušník Alexandr Pozynič. Podle serveru Daily Mail se to zřejmě stalo během pátrání po posádce sestřeleného suchoje. Svobodná syrská armáda zveřejnila video, na němž jeden z jejích bojovníků protitankovou střelou zničil ruský vrtulník krátce po jeho přistání. Povstalci ale tvrdí, že pilot předtím helikoptéru opustil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Je mrtvý, křičí nad tělem sestřeleného pilota syrští rebelové

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil, že Murachtinovi i všem ostatním účastníkům včetně příslušníků záchranné mise bude uděleno ruské státní vyznamenání. Dvaapadesátiletému otci dvou dětí Peškovovi bude posmrtně udělena medaile Hrdiny Ruska.

Starosta Lipecku, kde Peškovova rodina žije, slíbil, že město rodině pomůže se zaplacením hypotéky na byt, který si nedávno koupila.